Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ministerstwo Cyfryzacji stworzyło aplikację "Kwarantanna domowa". Ma pomóc w walce z koronawirusem

Aplikacja ma pomagać policji w kontrolowaniu osób przebywających na kwarantannie

Ministerstwo Cyfryzacji poinformowało o udostępnieniu w sklepach App Store i Google Play aplikacji "Kwarantanna domowa", służącej do potwierdzania miejsca, w którym przebywa jej użytkownik. Z pomocą tego narzędzia urzędnicy chcą usprawnić kontrolowanie osób poddanych domowej kwarantannie. Resort zapowiada, że darmowa apka będzie rozwijana i powinna się doczekać nowych funkcji.

Przeczytajcie także: Problemy z dostępnością walut w bankach

Aplikacja ma rozwiązać poważny problem: każdego dnia przybywa osób, które objęto obowiązkową kwarantanną domową. To ludzie, którzy wrócili z zagranicy oraz osoby, które miały kontakt z zarażonymi koronawirusem. Chociaż nie powinni opuszczać miejsca, w którym odbywają kwarantannę, w praktyce bywa z tym różnie. A policja niebawem może mieć kłopot z kontrolowaniem osób poddanych odosobnieniu. Stąd sięgnięcie po nowe technologie.

Po zainstalowaniu aplikacji należy ją aktywować numerem telefonu, który został wpisany w formularzu lokalizacyjnym. Warto podkreślić, że z apki nie mogą korzystać osoby, które nie zostały objęte kwarantanną. Weryfikacja następuje po wprowadzeniu kodu, który zostanie wysłany SMS-em. Użytkownik musi zrobić sobie zdjęcie. W kolejnych dniach otrzyma SMS-em prośbę o wykonanie selfie. Program będzie je porównywał z tym pierwszym. Dzięki geolokalizacji możliwe stanie się określenie, czy osoba poddana kwarantannie przebywa w miejscu zadeklarowanym w formularzu.

Przeczytajcie także: Udział kart w płatnościach detalicznych mógł wzrosnąć bardzo dynamicznie

Od momentu otrzymania SMS-a użytkownik będzie miał 20 minut na wykonanie selfie. Potem otrzyma wiadomość przypominającą, a jeśli to nie zadziała, może interweniować policja. Warto pamiętać, że za złamanie kwarantanny grozi mandat do 5 tyś. złotych. Wiadomość będzie wysyłana w różnych godzinach, dziennie może się pojawić więcej niż raz. Urzędnicy przypominają zatem, by telefon był naładowany, a dźwięki niewyciszone.

Twórcy deklarują, że aplikacja jest bezpieczna, a dane nie będą niepotrzebnie gromadzone i przechowywane. Pojawia się jednak pytanie, czy aplikacja stworzona od zera w ciągu kilku dni rzeczywiście gwarantuje odpowiedni poziom bezpieczeństwa danych.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies