Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Czy to będzie konkurent dla Google Pay i Apple Pay? Na horyzoncie pojawia się WhatsApp Pay

Na razie usługa będzie szerzej promowana w Indiach, ale jeszcze w tym roku powinna się pojawić w kolejnych krajach

WhatsApp Pay nie jest pomysłem nowym – Facebook, do którego od kilku lat należy popularny komunikator, testuje go w Indiach od roku 2018. W pilotażu udział brał milion obywateli tego kraju. Amerykańska korporacja chciała rozszerzyć zasięg swojej usługi, ale nie pozwalali na to urzędnicy. To zaczyna się jednak zmieniać – Narodowa Korporacja Płatnicza Indii (NPCI), czyli organ powołany przez konsorcjum instytucji finansowych i nadzorowany przez indyjski bank centralny Indii, dała Amerykanom zielone światło do rozwoju platformy.

Przeczytajcie także: Samsung Pay może zawitać do Polski w 2020 roku

W ramach nowej licencji, z WhatsApp Pay będzie teraz mogło korzystać 10 mln użytkowników w Indiach. Na dalsze rozszerzenie zapewne przyjdzie czas dopiero wtedy, gdy okaże się, że usługa spełnia wszystkie wymagania regulatora. Facebookowi z pewnością będzie zależało na pełnym otwarciu tego rynku – w Indiach z WhatsAppa korzysta aż 400 mln osób (globalnie aplikacja ma ponad 1,5 mld użytkowników). Dotarcie do nich dałoby WhatsApp Pay wielką przewagę nad Apple Pay czy Google Pay choć trzeba pamiętać, że funkcjonalności wszystkich tych rozwiązań nie pokrywają się w 100 proc. Póki co nie ma doniesień, aby WhatsApp Pay rozwijano na przykład w kierunku płatności zbliżeniowych.

Korporacja Marka Zuckerberga swoje rozwiązanie płatnicze może też wprowadzać w najbliższych kwartałach w Indonezji, Brazylii, Meksyku czy na Filipinach. Jak widać, mowa o krajach rozwijających się, więc trudno stwierdzić, czy należy się spodziewać tej usługi również w Europie. Można natomiast zakładać, że firma z USA nie poprzestanie na wdrażaniau rozwiązań płatniczych jedynie w komunikatorze WhatsApp. Wszak kilka miesiecy temu zaczęło być głośno o Facebook Pay. W tym kierunku powinny być rozwijane także inne narzędzia, w tym Messenger. Pozwoli to stworzyć wielką, jednolitą platformę finansową.

Przeczytajcie także: Kolejna korporacja odpuszcza Librę. Kryptowaluta Facebooka bez Vodafone

Płacenie za pośrednictwem WhatsApp ma być bardzo proste. Trzeba mieć na uwadze, że usługa będzie kierowana także do osób niepiśmiennych, których w Indiach wciąż jest wiele. Nowe rozwiązanie ma pozwolić korporacji czerpać zyski w ramach prowizji od transakcji. To istotne, ponieważ do tej pory zarabiała ona przede wszystkim na reklamach i brakowało pomysłu na monetyzację komunikatora, za który kilka lat temu zapłacono kilkanaście miliardów dolarów.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies