Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejny oszust złapany. Dwudziestolatek metodą na Blika ukradł ponad 70 tys. zł

Mężczyźnie ze Szczecina grozi do 8 lat pozbawienia wolności

Policjanci z Gdańska zatrzymali dwudziestolatka podejrzanego o dokonywanie kradzieży metodą "na Blika". Mieszkaniec Szczecina wpadł na gorącym uczynku, gdy wypłacał pieniądze z bankomatu. Młody mężczyzna usłyszał 72 zarzuty, dotyczące m.in. oszustw, w których pokrzywdzeni stracili ponad 70 tys. zł. Grozi za nie do 8 lat pozbawienia wolności. Sprawa jest ponoć rozwojowa, policjanci nie wykluczają, że konieczne będą kolejne zatrzymania.

Przeczytajcie także: Dzieci kradły pieniądze metodą na Blika

Oszustwami zajmowali się policjanci z wydziału kryminalnego z Gdańska, ponieważ sprawcy wypłacali pieniądze na terenie tego miasta i z całego kraju spływały doniesienia o wyłudzeniach. Funkcjonariusze przeanalizowali materiały z kamer monitoringu i na tej podstawie wytypowali miejsce, w którym mogłoby dojść do kolejnej wypłaty środków.

Przeczytajcie także: 5 najpopularniejszych ataków na użytkoniwków bankowości elektronicznej

Na czym polega metoda "na Blika"? Oszust najczęściej włamuje się na konta serwisów społecznościowych i prosi osoby z listy kontaktów o pożyczkę, nierzadko wspomina o nagłej sytuacji i pośpiechu. Ofiara skłaniana jest do podania kodu Blik oraz do zaakceptowania transakcji w aplikacji mobilnej. Potem wystarczy już tylko wypłacić pieniądze w bankomacie. Mając to na uwadze, warto potwierdzać tożsamość osoby, która prosi o pieniądze – wystarczy do niej zadzwonić. Przydatne może się też okazać dwuetapowe uwierzytelnianie kont społecznościowych – trudniej będzie utracić nad nim kontrolę, a to ograniczy liczbę przestępstw.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies