Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ostrzeżenie Aliora. Uważajcie na nowe oprogramowanie atakujące urządzenia z Androidem

Alior ostrzega przez aplikacjami, które udają niegroźne oprogramowanie i ułatwiają złodziejom kradzież pieniędzy

W opublikowanym wczoraj komunikacie bezpieczeństwa Alior ostrzega przed nowym zagrożeniem czyhającym na użytkowników urządzeń mobilnych z systemem Android. Mowa o złośliwym oprogramowaniu udającym bezpieczne aplikacje, takie jak choćby popularny Flash Player. Alior wskazuje, że niepokój użytkowników powinien wzbudzić np. zakres uprawnień, jakie aplikacja chce sobie przyznać. Wiadomość generowana w tej sprawie przez złośliwe oprogramowanie może wyglądać np. tak:

Jak pisze w swoim komunikacie Alior, niebezpieczne aplikacje potrafią udawać strony banków. Pozwala im to pozyskiwać loginy oraz hasła użytkownika, za pomocą których złodzieje mogą dostać się na rachunki osobiste swoich ofiar. Dodatkowo oprogramowanie może przechwytywać SMS-y z kodami do autoryzacji operacji zlecanych za pomocą bankowości internetowej.

Przeczytajcie także: Uważajcie na promocyjne oferty za 1 euro

We wczorajszym komunikacie Alior podkreślił, że użytkownicy urządzeń z systemem Android powinni reagować także w sytuacji, gdy dostrzegą niespodziewane zmiany w aplikacjach. Szczególną czujność powinno wzbudzić np. pojawienie się żądania podania hasła w sytuacji, gdy dotąd logowano się do apki PIN-em albo biometrią odcisku palca. W takim przypadku bank radzi skontaktować się z infolinią.

Przeczytajcie także: Oszustwo przez podmianę SIM wciąż groźne

Bank uczula klientów ponadto, by instalując nowe aplikacje, sprawdzali liczbę ich użytkowników – jeżeli jest zbyt niska, produkt może być złośliwym oprogramowaniem. Wypada też sprawdzić ocenę społeczności oraz rekomendacje pracowników Google. Należy też uważać na apki spoza sklepu Google Play (zwłaszcza te wysyłane za pośrednictwem np. komunikatorów). Ważne jednak, że sama obecność programu w sklepie Google nie oznacza, że jest to produkt bezpieczny. Zawsze warto korzystać z oprogramowania antywirusowego i przede wszystkim reagować, jeśli coś wydaje się podejrzane.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies