Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Nowy rekord płatności zbliżeniowych. Odpowiadają już za 99,5 proc. transakcji kartowych w terminalach

Na koniec 2022 roku karty bezstykowe stanowiły 93,5 proc. wszystkich kart funkcjonujących na naszym rynku

Narodowy Bank Polski opublikował dane dotyczące rodzimego rynku kart płatniczych. Wyniki odnoszą się do IV kw. minionego roku – w Polsce w obiegu było wówczas 44,5 mln kart płatniczych. To o 468 tys. więcej niż na koniec III kw. minionego roku. Dla porównania: w ostatnim kwartale 2021 roku w obiegu było 43,3 mln kart.

Przeczytajcie także: mPay podpisał z GPW umowę na obsługę nowej giełdy

Z raportu banku centralnego wynika, że udział kart aktywnych (wykonano nimi minimum jedną transakcję w danym kwartale) w całym portfelu kart wyniósł na koniec roku 72,1 proc. To jeden z najlepszych wyników w historii, bardzo zbliżony do tego notowanego w kwartałach poprzedzających. W okresie październik-grudzień karta posłużyła klientom średnio 53 razy do realizacji transakcji gotówkowych i bezgotówkowych. W kwartale poprzedzającym było ich średnio 55. Wartość pojedynczej transakcji z użyciem karty wynosiła średnio 123 zł. W porównaniu z III kw. oznacza to wzrost o blisko 4 proc.

NBP poinformował również, że wśród organizacji płatniczych przeważającą pozycję na polskim rynku utrzymała Visa. Jej przewaga uległa lekkiemu osłabieniu: 52,9 proc. kart wydanych w Polsce posiada logo tej firmy. Oznacza to spadek o 0,4 pkt proc. względem kwartału poprzedzającego. Udział Mastercarda wyniósł w IV kw. 46,9 proc. (w kwartale poprzedzającym było to 46,5 proc.). Z kolei udział kart pozostałych podmiotów pozostał bez zmian i wciąż był znikomy: 0,2 proc.

Przeczytajcie także: PayTel przejmuje grupę Kar-Tel

W raporcie banku centralnego ponownie uwagę zwracają wskaźniki dot. technologii zbliżeniowej. Na koniec 2022 roku kart bezstykowych było w Polsce 41,6 mln – to 93,5 proc. wszystkich kart funkcjonujących na naszym rynku. Warto jednak zaznaczyć, że w kwartale poprzedzającym stanowiły one niemal 95 proc. wszystkich plastików. To wciąż lepszy wynik niż w analogicznym kwartale 2021 roku (92,9 proc.). Udział transakcji realizowanych bez wkładania karty do terminala osiągnął rekordowy poziom 99,5 proc. (wobec 98,8 proc. w kwartale poprzedzającym). Oznacza to, że niemal wszystkie płatności w punktach handlowo-usługowych realizowane z rachunku kartowego odbywają się bezstykowo.

Z danych NBP można się także dowiedzieć, że w IV kw. 2022 roku z wykorzystaniem kart płatniczych zrealizowano 53,9 mln transakcji w internecie. Ich łączna wartość wyniosła 9,2 mld zł. Dla porównania w kwartale poprzedzającym takich transakcji było 54,2 mln, a ich wartość wyniosła 8,7 mld zł. W okresie październik-grudzień transakcje kartowe realizowane w internecie stanowiły pod względem wartości blisko 6 proc. wszystkich transakcji bezgotówkowych.

Więcej świeżych informacji na temat rodzimego rynku kart znajdziecie w tym tekście. W serwisie cashless.pl mogliście też przeczytać o liczbie wpłatomatów i bankomatów w Polsce w ostatnim kwartale 2022 roku, a także zapoznać się z danymi dot. terminali płatniczych.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies