Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ciekawe posunięcie Stripe'a. Fintech sprawdza możliwość giełdowego debiutu po mocnym spadku wyceny

Zaledwie kilka miesięcy temu firma zwolniła pokaźną część załogi i kolejny raz dokonała cięcia wyceny

Stripe rozpatruje możliwość debiutu giełdowego, a na podjęcie ostatecznej decyzji władze firmy dały sobie 12 miesięcy. Według The Wall Street Journal jeden z największych fintechów świata w ramach wsparcia merytorycznego wynajął Goldman Sachs oraz JP Morgan.

Przeczytajcie także: Klienci Zen zasilą konto we wpłatomatach sieci Planet Cash

Stripe to biznes o kilkunastoletniej historii, działający na kilkudziesięciu rynkach (w tym w Polsce) i świadczący usługi, w tym procesowanie płatności, dla milionów klientów. Z rozwiązań tego podmiotu korzystają m.in. Apple, Amazon, AliExpress, Samsung, Walmart, Revolut czy Target.

Niespełna dwa lata temu mogliście przeczytać w serwisie cashless.pl, że Stripe pozyskał 600 mln dolarów finansowania, dzięki czemu jego wycena sięgnęła 95 mld dolarów. W gronie istotnych inwestorów znalazły się wówczas firmy Allianz oraz Axa, a środki miały być przeznaczone m.in. na rozwój w Europie.

Przeczytajcie także: Fintech Paytient zebrał 40 mln dolarów finansowania

Były to złote czasy nie tylko na rynku fintechów, ale startupów w ogóle: inwestorzy szeroko otwierali portfele, wyceny firm szybko i wyraźnie rosły. Dzisiaj sytuacja wygląda jednak inaczej: efekty pandemii, atak Rosji na Ukrainę oraz widmo globalnej recesji sprawiły, że środki na rozwój truniej pozyskać, a pokaźna część podmiotów była zmuszona ciąć zatrudnienie i swoje wyceny.

Dotyczyło to także Stripe’a. W listopadzie podmiot zwolnił 14 proc. załogi (ponad 1,1 tys. osób). Firma wewnętrznie obniżała też swoją wycenę w ostatnich kwartałach, o czym donosił TechCrunch. Obecnie ma ona sięgać 63 mld dolarów. Ewentualny debiut giełdowy w takich warunkach byłby papierkiem lamusowym dla całego rynku fintechów.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies