Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
BIK: kredytów ratalnych więcej za sprawą BNPL. Instytucja ostrzega przed spiralą zadłużenia

BIK przewiduje, że w 2023 roku płatności odroczone nadal mogą zyskiwać na znaczeniu

Biuro Informacji Kredytowej podsumowało miniony rok na rynku pożyczek i kredytów. W większości kategorii zanotowano spadki względem wyników z roku poprzedzającego, np. wartość zaciąganych kredytów mieszkaniowych spadła o prawie połowę. Wyjątkiem są jednak kredyty ratalne, co BIK tłumaczy rosnącą popularnością płatności odroczonych.

Przeczytajcie także: Klienci Zen zasilą konto we wpłatomatach sieci Planet Cash

Z analiz BIK wynika, że w całym 2022 roku banki i SKOK-i udzieliły kredytów ratalnych na kwotę 18 mld zł. To niemal tyle samo, co w roku poprzedzającym. Co ciekawe jednak, ich liczba wzrosła o ponad jedną trzecią. Ten skok tłumaczy się m.in. uwzględnieniem w danych części płatności odroczonych, które zwykle mają niższą wartość. Jednocześnie BIK prognozuje, że rozwój BNPL (buy now, pay later, czyli kup teraz, zapłać później) nadal będzie dawał o sobie znać – w 2023 roku wartość udzielonych kredytów ratalnych może wzrosnąć do 18,5 mld zł.

Ten trend jest także widoczny w przypadku pożyczek pozabankowych. Łącznie udzielono ich 3,6 mln, a ich wartość wyniosła 9,1 mld zł. W porównaniu do 2021 roku oznacza to wzrost o odpowiednio 22,9 proc. i 27 proc. BIK wyjaśnia, że wzrosty te w dużej mierze wynikają właśnie z dynamicznego rozwoju sektora BNPL.

Przeczytajcie także: Nest Bank z nową usługą dla firm

Biorąc pod uwagę te wzrosty, BIK przypomina, że płatności odroczone również mogą sprawić, że klient wpadnie w pętlę zadłużenia, co pokazują doświadczenia z innych krajów. W serwisie cashless.pl mogliście przeczytać, że agencja CFPB, czyli instytucja zajmująca się ochroną praw konsumentów w USA, zamierza objąć szerszym nadzorem firmy z sektora BNPL. W zamyśle urzędników mają one podlegać takim regulacjom, jakie stosowane są wobec instytucji oferujących karty kredytowe.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies