Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kanga Exchange z zarzutami UOKiK. Giełda kryptowalut bezpodstawnie informowała o aprobacie KNF

Operator platformy miał też mijać się z prawdą, promując ją jako "polską giełdę kryptowalut"

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów poinformował o wszczęciu postępowania wobec Good Solution Investments Limited – operatora giełdy kryptowalut Kanga Exchange. Zarzuty dotyczą m.in. rozpowszechniania przez ten podmiot nieprawdziwych informacji o posiadaniu aprobaty działalności otrzymanej z Komisji Nadzoru Finansowego.

Przeczytajcie także: Zbigniew Jagiełło w radzie nadzorczej wielkiego banku

Z ustaleń UOKiK wynika, że na stronach kanga.exchange i kangakantor.pl pojawiła się wiadomość o rzekomej aprobacie modelu biznesowego giełdy Kanga Exchange wyrażonej przez KNF. Ta ostatnia instytucja zawiadomiła Urząd o rozpowszechnianiu nieprawdziwych informacji i na tej podstawie wszczęto postępowanie w sprawie naruszania zbiorowych interesów konsumentów. Jednocześnie urzędnicy przypominają, że giełdy kryptowalut nie podlegają nadzorowi i ocenie KNF.

Kolejny zarzut dotyczy promowania podmiotu jako polskiej giełdy kryptowalut. UOKiK zaznacza, że Good Solution Investments Limited ma siedzibę w Belize, a zgodnie z regulaminem giełdy to właśnie prawo tego środkowoamerykańskiego kraju jest właściwym dla umów z użytkownikami. Urząd przekonuje, że klienci powinni być informowani, iż polskie prawo nie ma zastosowania w tym przypadku.

Przeczytajcie także: Aplikacja PKO BP z nową funkcją

Jeżeli potwierdzą się zarzuty stawiane przez UOKiK, operatorowi giełdy kryptowalut grozi kara do 10 proc. obrotu. Jednocześnie warto przypomnieć, że firma ta widnieje na liście ostrzeżeń KNF. W serwisie cashless.pl mogliście o tym przeczytać niemal rok temu. Przedmiotem sprawy jest obrót instrumentami finansowymi bez wymaganego zezwolenia. Wątek ten bada Prokuratura Okręgowa w Warszawie.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies