Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Na masową skalę tworzyli fikcyjne konta w serwisach społecznościowych i e-commerce. Odpowiedzą za udział w grupie przestępczej

Członkowie grupy udostępniali utworzone konta przestępcom, za co brali pieniądze

Policja poinformowała o zatrzymaniu trzech osób w wieku od 23 do 32 lat podejrzewanych o dokonywanie oszustw w internecie i udział w zorganizowanej grupie przestępczej. Wobec podejrzanych zastosowano trzymiesięczny areszt, a grozi im do 12 lat pozbawienia wolności.

Przeczytajcie także: Carrefour rozszerza opcje dostawy

Nad sprawą pracowali m.in. policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Jędrzejowie, funkcjonariusze Centralnego Biura Zwalczania Cyberprzestępczości oraz śledczy Prokuratury Okręgowej w Kielcach. Ich działania doprowadziły do zabezpieczenia w dwóch warszawskich mieszkaniach infrastruktury teleinformatycznej, na którą składały się m.in. komputery, routery, telefony komórkowe, a także ok. 20 tys. kart SIM.

Przeczytajcie także: Trojan ze Wschodu atakuje setki aplikacji finansowych

Sprzęt ten wykorzystywany był do tworzenia fikcyjnych kont w portalach społecznościowych i komunikatorach (np. na Facebooku, Instagramie, Telegramie, WhatsAppie), a także na platformach sprzedażowych (OLX, Allegro, Vinted, Amazon, Shopee). Odbywało się to na masową skalę, a zatrzymani udostępniali te profile innym osobom, które wykorzystywały je do popełniania przestępstw. Twórcy kont za swoje usługi przyjmowali oczywiście korzyści majątkowe, np. w postaci kryptowalut.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies