Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sektor BNPL w Polsce dynamicznie rośnie. W ciągu roku liczba udzielonych pożyczek zwiększyła się o ponad 230 proc.

We wrześniu z płatności odroczonych skorzystało w Polsce ponad 310 tys. klientów

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego oraz CRIF (dostawca informacji kredytowych) podsumowały funkcjonowanie sektora płatności odroczonych w Polsce. Z udostępnionych danych wynika, że we wrześniu firmy działające na tym rynku udzieliły finansowania o wartości przeszło 193 mln zł. To o ponad 185 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku.

Przeczytajcie także: Allegro uruchamia platformę e-commerce w Czechach

We wrześniu podmioty z segmentu BNPL udzieliły ok. 640 tys. pożyczek. W porównaniu z tym samym miesiącem 2021 roku oznacza to wzrost o ponad 230 proc. Z płatności odroczonych skorzystało 310 tys. klientów (ponad 130 proc. więcej rok do roku). Spadła natomiast średnia wartość pojedynczej pożyczki: we wrześniu wyniosła 302 zł, czyli o blisko 14 proc. mniej niż przed rokiem. Warto dodać, że zdecydowana większość, bo 86 proc. pożyczek z tego segmentu nie przekroczyło progu 500 zł (w momencie ich udzielenia).

Fundacja podzieliła się także danymi dotyczącymi sektora tradycyjnych pożyczek pozabankowych (w tym przypadku instytucja dysponuje informacjami z października). Firmy z branży udzieliły wówczas finansowania o wartości 1,13 mld zł (wzrost o ponad 28 proc. względem analogicznego okresu 2021 roku). W tym czasie przyznano ok. 300 tys. pożyczek (wzrost o blisko 20 proc.). Średnia kwota pożyczki wyniosła ponad 3,74 tys. zł (wzrost o 7,4 proc. w ciągu roku).

Przeczytajcie także: Kolejne podwyżki na Allegro

Przywołane liczby wskazują m.in. na stabilizację na rynku tradycyjnych pożyczek: od czerwca do października w każdym miesiącu branża udzieliła finansowania na kwotę przekraczającą 1,1 mld zł. Jednocześnie rynek płatności odroczonych rozwija się bardzo dynamicznie, chociaż należy pamiętać, że wysokie wzrosty wciąż są efektem stosunkowo niskiej bazy. Wypada także zauważyć, że pod względem wartości sektor BNPL stanowi ok. 15 proc. rynku pożyczkowego (ale i tu następują zmiany – jeszcze kilka miesięcy temu było to 10 proc.).

Bazy klientów opisywanych segmentów przenikają się w ograniczonym stopniu, a płatności odroczone zaspokajają inne potrzeby konsumentów: we wrześniu ok. 8,5 proc. klientów firm pożyczkowych skorzystało równolegle z finansowania BNPL. Fundacja zaznaczyła też w swoim komunikacie, że spodziewa się wzrostu wartości udzielanego finansowania w ostatnich miesiącach roku. Ma to oczywiście związek ze zbliżającym się sezonem świątecznym i większymi wydatkami.

Przeczytajcie także: Polski startup Nethone przejęty przez MangoPay

Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego reprezentuje instytucje posiadające 60-proc. udział w polskim rynku pożyczek pozabankowych. Raport na temat płatności odroczonych obejmuje dane z czterech firm, a więc to obraz tylko części rynku BNPL w Polsce. FRRF nie wskazuje nazw podmiotów, które udostępniły dane do raportu, ale wiadomo, że jest wśród nich np. Allegro Pay.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies