Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
mObywatel z nowym modułem. W aplikacji ma się pojawić cyfrowa wersja paszportu

Aby cyfrowy paszport mógł pełnić swoją podstawową rolę, konieczne będzie zawieranie przez Polskę porozumień z innymi krajami

Aplikacja mObywatel zostanie poszerzona o nowy moduł – paszport. Poinformował o tym na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Na razie nie określono, kiedy można się spodziewać wprowadzenia tego ułatwienia.

Przeczytajcie także: Bolanowski doradcą prezesa VeloBanku

Uruchomienie cyfrowego paszportu w apce mObywatel przyniesie korzyści na terenie naszego kraju – dokument ten może przecież służyć do potwierdzania tożsamości. Jednak najczęściej paszport wykorzystywany jest podczas przekraczania granicy. Aby taką rolę pełnił dokument cyfrowy, konieczne będzie zawieranie przez Polskę porozumień z innymi państwami, na co zwrócił uwagę Janusz Cieszyński.

Co ciekawe, urzędnik przekonywał, że Polska jest w gronie państw, które forsują na poziomie unijnym wprowadzanie kolejnych dokumentów w formie cyfrowej. W tym zakresie są już nawet prowadzone pilotaże, dzięki którym ich uczestnicy będą uznawać u siebie dokumenty cyfrowe wydane w innym państwie UE. Na tej zasadzie działa np. Unijny Certyfikat Covid (UCC) nazywany także paszportem covidowym, który również trafił do apki mObywatel.

Przeczytajcie także: Klarna uruchamia porównywarkę cen w swojej aplikacji

Na koniec warto przypomnieć, że mObywatel pełni rolę cyfrowego portfela, w którym można przechowywać m.in. prawo jazdy, legitymację szkolną lub studencką czy Kartę Dużej Rodziny. W połowie roku przedstawiciel rządu zapowiedział, że w apce pojawi się cyfrowa wersja dowodu osobistego. Wcześniej deklarowano, iż program doczeka się zintegrowanego systemu e-Płatności. W narzędziu uruchomiono też moduł Diia.pl dla obywateli Ukrainy i cały czas jest on rozwijany.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies