Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
mObywatel z nowym modułem. W aplikacji ma się pojawić cyfrowa wersja paszportu

Aby cyfrowy paszport mógł pełnić swoją podstawową rolę, konieczne będzie zawieranie przez Polskę porozumień z innymi krajami

Aplikacja mObywatel zostanie poszerzona o nowy moduł – paszport. Poinformował o tym na antenie Programu Pierwszego Polskiego Radia Janusz Cieszyński, pełnomocnik rządu ds. cyberbezpieczeństwa. Na razie nie określono, kiedy można się spodziewać wprowadzenia tego ułatwienia.

Przeczytajcie także: Bolanowski doradcą prezesa VeloBanku

Uruchomienie cyfrowego paszportu w apce mObywatel przyniesie korzyści na terenie naszego kraju – dokument ten może przecież służyć do potwierdzania tożsamości. Jednak najczęściej paszport wykorzystywany jest podczas przekraczania granicy. Aby taką rolę pełnił dokument cyfrowy, konieczne będzie zawieranie przez Polskę porozumień z innymi państwami, na co zwrócił uwagę Janusz Cieszyński.

Co ciekawe, urzędnik przekonywał, że Polska jest w gronie państw, które forsują na poziomie unijnym wprowadzanie kolejnych dokumentów w formie cyfrowej. W tym zakresie są już nawet prowadzone pilotaże, dzięki którym ich uczestnicy będą uznawać u siebie dokumenty cyfrowe wydane w innym państwie UE. Na tej zasadzie działa np. Unijny Certyfikat Covid (UCC) nazywany także paszportem covidowym, który również trafił do apki mObywatel.

Przeczytajcie także: Klarna uruchamia porównywarkę cen w swojej aplikacji

Na koniec warto przypomnieć, że mObywatel pełni rolę cyfrowego portfela, w którym można przechowywać m.in. prawo jazdy, legitymację szkolną lub studencką czy Kartę Dużej Rodziny. W połowie roku przedstawiciel rządu zapowiedział, że w apce pojawi się cyfrowa wersja dowodu osobistego. Wcześniej deklarowano, iż program doczeka się zintegrowanego systemu e-Płatności. W narzędziu uruchomiono też moduł Diia.pl dla obywateli Ukrainy i cały czas jest on rozwijany.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies