Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Mastercard: Polacy doceniają korzyści open bankingu, ale nie chcą się dzielić danymi

Badanie przeprowadzone na zlecenie organizacji pokazało, że Polacy doceniają otwartą bankowość przede wszystkim za szybkość działania i wygodę

Niemal dwie trzecie (65 proc.) polskich konsumentów deklaruje, że słyszało o otwartej bankowości – tak wynika z badania Mastercard New Payment Index 2022. To najlepszy wynik spośród przebadanych państw: średnia europejska wynosi 44 proc., a średnia globalna 55 proc. Pod względem czerpania korzyści z open bankingu Polacy plasują się jednak na końcu rankingu.

Przeczytajcie także: PayEye wychodzi poza Wrocław

Autorzy raportu podsumowującego badanie stwierdzają, że niski poziom upowszechnienia rozwiązań z zakresu otwartej bankowości wśród Polaków może wynikać m.in. z niechęci do dzielenia się informacjami dotyczącymi ich finansów z podmiotami, których nie znają (albo znają, ale wcześniej nie korzystali z ich usług). Badanie wykazało, że tylko 27 proc. rodaków czuje się komfortowo, udostępniając dane finansowe innym podmiotom, np. operatorom narzędzi i aplikacji ułatwiających transakcje finansowe. To najmniej wśród wszystkich badanych krajów.

Prawie czterech na pięciu ankietowanych Polaków korzysta z zalet open bankingu przy co najmniej jednym procesie związanym z obsługą płatności. Jednak już tylko 38 proc. realizuje w ten sposób więcej niż pięć transakcji. To jeden z najniższych wskaźników wśród ankietowanych krajów. Respondenci z Polski powiązali konto bankowe z narzędziami płatniczymi, aby m.in. korzystać z narzędzi typu BNPL (55 proc.) oraz płacić rachunki (51 proc.).

Przeczytajie także: Podwyżki w Allegro Smart!

Do połączenia rachunku bankowego z innymi narzędziami finansowymi lub rachunkami w innych bankach zachęca Polaków przede wszystkim szybkość wykonywania transakcji (44 proc), ale też wygoda (37 proc.) oraz możliwość łatwiejszego śledzenia operacji pomiędzy kontami (36 proc.). Blisko połowa ankietowanych, którzy w ciągu ostatniego roku połączyli rachunki finansowe, przyznała, że dzięki temu ich transakcje realizowane są szybciej. Z kolei największe obawy wzbudzają kwestia bezpieczeństwa finansów (38 proc.) oraz bezpieczeństwa tożsamości (35 proc.).

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies