Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sprzedaż kredytów w Polsce zanurkowała. Z jednym wyjątkiem: dobrze radzi sobie segment BNPL

Kredyty ratalne o niskiej wartości cieszyły się popularnością nie tylko we wrześniu, ale też w trzech kwartałach 2022 roku

Biuro Informacji Kredytowej podało dane dotyczące sprzedaży kredytów w Polsce we wrześniu br. Wynika z nich, że w porównaniu do analogicznego okresu 2021 roku banki i SKOK-i udzieliły więcej tylko kredytów ratalnych. W tym segmencie zanotowano jednak pokaźny wzrost: blisko 31 proc. Jednocześnie nastąpił blisko 5-proc. spadek ich wartości.

Przeczytajcie także: Aion Bank i Vodeno nawiązują współpracę z SIBS

Jak wyjaśnia BIK, kredyty ratalne to jedyna część tego rynku, która zakończyła na plusie także pierwsze trzy kwartały br. Najwyższy wzrost dotyczył kredytów ratalnych o wartości do 1 tys. zł – udzielono ich o prawie 110 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. To efekt szybkiego rozwoju branży płatności odroczonych oraz faktu, że jeden z banków nabył portfel takich pożyczek. Dla porównania warto odnotować, że segment kredytów ratalnych na wysokie kwoty (z przedziału powyżej 10 tys. zł) uległ skurczeniu.

Rosnąca popularność BNPL nie powinna dziwić – informowała już o tym Fundacja Rozwoju Rynku Finansowego. Z jej ostatniego raportu można się dowiedzieć, że w lipcu firmy działające na tym rynku udzieliły finansowania o wartości blisko 103 mln zł. To o 85 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2021 roku. W omawianym miesiącu podmioty z segmentu BNPL udzieliły prawie 330 tys. pożyczek – o ponad 104 proc. więcej niż przed rokiem. Oba podmioty mówią zatem o ponad 100 proc. wzrostach.

Przeczytajcie także: Raiffeisen z impetem wraca na polski rynek

Z danych BIK wynika także, że w ujęciu liczbowym kredyty mieszkaniowe skurczyły się o ponad 70 proc., kredyty gotówkowe o ponad 7 proc., a limity na kartach kredytowych o przeszło 6 proc. Podobnie wyglądało to w ujęciu wartościowym. Jeżeli spojrzy się na podsumowanie trzech pierwszych kwartałów 2022 roku, okaże się np., że karty kredytowe w ujęciu liczbowym i wartościowym zanotowały spadki o odpowiednio 26,5 proc. oraz 13,6 proc.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies