Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Rządowe aplikacje w każdym nowym telefonie? Na taki pomysł wpadło MSWiA

Ministerstwo chce zobowiązać sprzedawców do wgrywania na smartfony aplikacji RSO oraz Alarm112

Ze strony internetowej Rządowego Centrum Legislacji można się dowiedzieć, że obecnie procedowany jest projekt ustawy o ochronie ludności oraz stanie klęski żywiołowej autorstwa Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Zakłada on m.in., że do każdego sprzedawanego telefonu trafią państwowe aplikacje. Za ich wgrywanie będzie odpowiedzialny "autoryzowany sprzedawca". O sprawie jako pierwszy poinformował Dziennik Gazeta Prawna.

Przeczytajcie także: Fintech PayPo udostępnił aplikację mobilną

Aplikacje, które miałyby trafić do naszych komórek, nie są nowymi programami. Mowa o RSO (Regionalny System Ostrzegania) oraz Alarm112. Obie apki są dziełem MSWiA. Ten drugi program służy do wysyłania zgłoszeń alarmowych do Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Ma się sprawdzać zwłaszcza w sytuacjach, gdy nie można wykonać połączenia głosowego (jest kierowany w szczególności do osób głuchych i niedosłyszących). Użytkownik z pomocą piktogramów wskazuje rodzaj i miejsce zdarzenia, a także rodzaj służby, której pomoc jest potrzebna.

Natomiast Regionalny System Ostrzegania ma służyć do informowania ludności o zagrożeniach. W aplikacji umieszczane są m.in. ostrzeżenia meteorologiczne i hydrologiczne, ale też komunikaty dotyczące wypadków drogowych. RSO zawiera także poradniki dotyczące np. udzielania pierwszej pomocy czy zachowań właściwych podczas burzy, powodzi albo ataku terrorystycznego. Za treść komunikatów odpowiadają wojewódzkie centra zarządzania kryzysowego oraz MSWiA w przypadku komunikatów ogólnopolskich.

Przeczytajcie także: Aplikację Shopee ściągnięto w Polsce ponad 7,5 mln razy

Obie aplikacje są darmowe i dostępne zarówno na platformę Android, jak i iOS. Z danych udostępnianych przez markety z aplikacjami wynika, że programy na razie nie cieszą się wielką popularnością ani też uznaniem użytkowników. A sklepie App Store apka RSO została oceniona na 2,4 pkt (na 5 możliwych do zdobycia), a Alarm112 na 2,8. Zastanawiać może, dlaczego funkcje zawarte w tych programach nie mogą zostać wprowadzone do aplikacji mObywatel, która również jest darmowa, a do tego jest chętniej instalowana na telefonach.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies