Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejny bank wprowadza do aplikacji kalkulator śladu węglowego. Narzędzie testuje ING

Pilotaż usługi prowadzony jest w Holandii. Jeśli się powiedzie, bank może wprowadzić rozwiązanie na większą skalę

ING zaoferował swoim holenderskim klientom nowe narzędzie: kalkulator śladu węglowego. Obecnie z rozwiązania może korzystać 350 tys. użytkowników aplikacji tej instytucji, ale jeśli pilotaż się powiedzie, dostęp do usugi zyska więcej osób, o czym donosi serwis dutchnews.nl.

Przeczytajcie także: Kupując w internecie możecie zredukować ślad węglowy

Partnerem ING w tym projekcie jest startup Cogo, który pomógł już wdrożyć podobne kalkulatory w kilku innych bankach. Jego przedstawiciele przekonują, że na koniec tego roku z ich narzędzia mogą korzystać już 3 mln osób. Jak to działa? W obliczaniu ekwiwalentu śladu węglowego wykorzystywane są miesięczne wydatki konsumenta w konkretnych kategoriach, np. transporcie, zakupach spożywczych, rozrywce czy wyjściach do restauracji.

Wydatki mnoży się następnie przez współczynnik emisji dla danej kategorii. Jeżeli zatem ktoś generuje duże wydatki w kategorii uznawanej za "brudną", to aplikacja poinformuje go o pozostawianiu poważnego śladu węglowego. Na tym jednak nie koniec, bo narzędzie w założeniu ma informować, ale też edukować – klient dowie się zatem, co robić, żeby zmniejszyć ów ślad węglowy. To także szansa dla instytucji finansowych: z pomocą dodatkowych informacji będą mogły bardziej spersonalizować swoją ofertę.

Przeczytajcie także: Australijski Up Bank stworzył alternatywę dla BNPL

Wdrażanie tego typu rozwiązań przez banki to coraz bardziej zauważalny trend w branży finansowej. W ubiegłym tygodniu informowaliśmy na przykład, że zamawiając coś w internecie możecie w trakcie płatności automatycznie zredukować ślad węglowy zakupu. Z kolei BNP Paribas zapowiedział niedawno, że chce zaoferować swoim klientom firmowym i korporacyjnym usługę, która umożliwi im mierzenie śladu węglowego w całym łańcuchu dostaw. Kilka kwartałów wcześniej BNP Paribas nawiązał współpracę ze szwedzkim, "zielonym" fintechem Doconomy, w który zainwestował Mastercard. Z kolei słowacki bank Tatra wprowadził narzędzie podobne do tego wdrażanego przez ING. W tym przypadku partnerami projektu zostały startup ecolytiq i organizacja Visa.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies