Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przestępcy wciąż wyłudzają kody Blik. Młoda para wpadła, gdy wypłacała pieniądze z bankomatów w Pile

W oszustwach tego typu wykorzystywane są przejęte konta w mediach społecznościowych i komunikatorach

Policjanci zatrzymali w Pile młodą parę, która wyłudzała kody Blik w mediach społecznościowych i używała ich do wypłacania gotówki z bankomatów. Przy nieletniej kobiecie znaleziono 14 tys. zł. Oszuści mieli działać także w innych miastach, a funkcjonariusze zapewniają, że sprawa ma charakter rozwojowy.

Przeczytajcie także: Revolut nawiązał współpracę ze Stripe

Mechanizm tego oszustwa jest stosunkowo prosty i dobrze już znany. Złodzieje, w tym przypadku 22-letni mężczyzna oraz jego 16-letnia partnerka, kontaktują się z ofiarami za pośrednictwem mediów społecznościowych lub komunikatorów internetowych z przechwyconych kont. Następnie, podszywając się pod znajomych lub krewnych, proszą o pożyczkę. Zazwyczaj pojawia się tłumaczenie, że sprawa jest pilna, więc nie ma czasu na wyjaśnienia.

Działając pod presją, ofiary generują kody Blik, udostępniają je przestępcom i autoryzują transakcję. Tak było również w opisywanym przypadku, dzięki czemu złodzieje mogli wypłacać środki w bankomatach na terenie całego kraju. Młody mężczyzna usłyszał już zarzuty i został aresztowany na trzy miesiące. Za popełnione przestępstwo grozi mu nawet osiem lat pozbawienia wolności. O losie 16-latki zadecyduje Sąd Rodzinny i Nieletnich.

Przeczytajcie także: Nowy operator płatności w serwisie mojePZU

O tej metodzie wyłudzania warto pamiętać szczególnie teraz, w okresie wakacyjnym. Oszuści podszywający się pod bliskich mogą przekonywać, że np. skradziono im portfel podczas wyjazdu i pilnie potrzebują gotówki. Dlatego przed podjęciem dalszych kroków, należy inną drogą skontaktować się z tą osobą i potwierdzić, czy rzeczywiście potrzebuje wsparcia.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies