Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Biuro maklerskie mBanku pod lupą UOKiK. Chodzi o nową tabelę opłat

Urząd antymonopolowy zamierza sprawdzić, czy bank mógł jednostronnie zmienić warunki wykonywanej umowy

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie wyjaśniające w sprawie zapowiedzianej przez mBank nowej tabeli opłat biura maklerskiego. Ma ona obowiązywać od 1 lipca. Instytucja zareagowała w ten sposób na skargi zgłaszane przez konsumentów.

Przeczytajcie także: Mastercard wypuścił pierwszy album muzyczny

Klienci biura maklerskiego skarżą się m.in. na to, że mBank obniżył wartość zagranicznych instrumentów finansowych, od których będzie naliczał opłaty depozytowe. Obecnie trzeba płacić za taki depozyt, gdy jego równowartość przekracza 500 tys. zł. Wedle nowej tabeli będzie to 10 tys. zł. Opłata za depozyt zagranicznych papierów wartościowych ma wynosić 0,15 proc. ich wartości w skali roku. mBank zastrzega jednak, że nie może to być "mniej niż koszty poniesione przez BM na rzecz Depozytariusza".

Jednocześnie klienci skarżą się, że brak akceptacji nowych warunków i rezygnacja z rachunku w biurze maklerskim może powodować nałożenie na nich dodatkowych opłat. Za przeniesienie zagranicznych papierów wartościowych do innego maklera (jest to konieczne w przypadku rozwiązania umowy) obowiązuje opłata: 0,95 proc. ich wartości. Ten wątek również będzie badany w postępowaniu wyjaśniającym.

Przeczytajcie także: Revolut powalczy o rynek odroczonych płatności

UOKiK zamierza sprawdzić, czy mBank miał prawo do jednostronnej zmiany wykonywanych umów. Jeżeli wstępna analiza wykaże, że są postawy do postawienia bankowi zarzutów, może zostać wszczęte postępowanie o naruszanie zbiorowych interesów konsumentów albo stosowanie we wzorcach umów klauzul niedozwolonych. Grożą za to kary finansowe w wysokości do 10 proc. rocznego obrotu firmy i konieczność usunięcia skutków bezprawnych działań.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies