Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
PayPro i Conotoxia z nowymi zezwoleniami. KNF poszerza ich licencje KIP

Obie spółki w rejestrze KNF znalazły się już kilka lat temu, teraz zyskały większe możliwości

Komisja Nadzoru Finansowego poinformowała o zmianie decyzji w zakresie świadczenia usług w charakterze krajowej instytucji płatniczej przez dwa podmioty. Pierwszym jest poznańska spółka PayPro, która licencję KIP otrzymała w roku 2014. Druga firma to zielonogórska Conotoxia, która w rejestrze KNF znalazła się rok później.

Przeczytajcie także: Allegro Pay w ciągu roku urosło o 440 proc.

Firma PayPro to operator serwisu Przelewy24. KNF wyraził zgodę, aby podmiot ten wykonywał dodatkowe transakcje płatnicze w ciężar środków pieniężnych udostępnionych użytkownikowi z tytułu kredytu. Mowa o transakcjach płatniczych wymienionych w art. 3 ust. 1 pkt 2 ustawy o usługach płatniczych, a więc o wykonywaniu polecenia zapłaty oraz polecenia przelewu (w tym stałych zleceń), a także transakcji przy użyciu karty płatniczej lub podobnego instrumentu płatniczego.

Spółka Conotoxia jest zaś powiązana z firmą Cinkciarz.pl i oferuje usługi przekazów pieniężnych, płatności oraz kart wielowalutowych. W jej przypadku KNF zdecydował, że podmiot może teraz świadczyć także usługi inicjowania transakcji płatniczej oraz dostępu do informacji o rachunku.Conotoxia zyskuje więc uprawnienia z obszaru open bankingu.

Przeczytajcie także: Fińskie Efecte chce przejąć InteliWise

Na koniec warto przypomnieć, że krajowa instytucja płatnicza to podstawowa licencja, o jaką ubiegają się fintechy. O wiele łatwiej jest uzyskać wpis do rejestru małych instytucji płatniczych, jednak firmy, które uzyskają taki status, muszą się liczyć z większymi ograniczeniami.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies