Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Mężczyznę próbowano oszukać za pomocą Blika. Zastawił pułapkę na złodzieja

Niedoszła ofiara doprowadziła do zatrzymania młodego oszusta. Okazało się, że nie był to jego kryminalny debiut

Policja opisała historię mężczyzny, którego próbowano oszukać za pomocą Blika. Za pośrednictwem mediów społecznościowych skontaktował się z nim, jak się później okazało, młody mieszkaniec Szczecina. Podając się za znajomego ofiary poprosił o pożyczkę i kod Blik, umożlwiający wypłatę środków z konta. Adresat wiadomości od razu zorientował się, że ma do czynienia z próbą wyłudzenia pieniędzy i postanowił doprowadzić do zatrzymania oszusta.

Przeczytajcie także: Merlin.pl wznawia działalność

Właściciel konta po otrzymaniu wiadomości z prośbą o kod Blik przelał swoje środki na rachunek żony. Następnie wysłał oszustowi kody do opróżnionego konta. Jednocześnie poinformował policję o swoich działaniach. Bydgoscy funkcjonariusze pojawili się pod bankomatem i natrafili na młodego mężczyznę, który po pewnym czasie wprowadził na klawiaturze bankomatu otrzymany kod Blik.

Młody podejrzany został aresztowany na trzy miesiące. Na razie postawiono mu cztery zarzuty: trzy dotyczą oszustw przy pomocy Blika, a jeden przełamania hasła zabezpieczającego profil na portalu społecznościowym. Sprawa ma charakter rozwojowy.

Przeczytajcie także: KIR zastrzegł nazwę Euro Express Elixir

Inaczej, niestety, na próbę oszustwa zareagował mieszkaniec powiatu nowotarskiego, przebywający poza Polską. Skontaktowała się z nim rzekoma pracownica banku, która poinformowała o włamaniu na konto i zapewniła, że sprawa została zgłoszona policji. Po jakimś czasie do ofiary zadzwonił człowiek podający się za policjanta. Potwierdził, że doszło do włamania, a środki na koncie można zabezpieczyć przez wygenerowanie i podanie kodu Blik.

Poszkodowany mężczyzna przez kilkanaście dni generował kody Blik i przekazywał je oszustom. Gdy środki były wypłacane z konta, dowiadywał się, że to typowe policyjne procedury i chodzi o fizyczne zabezpieczenie gotówki. Łącznie ofiara straciła 67 tys. zł.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies