Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
BIK: pojawiła się nowa forma oszustwa "na podatnika". Ofiary same dzwonią do przestępców

Wcześniej przestępcy wysyłali SMS-y lub maile z linkiem prowadzącym do fałszywej strony operatora płatności

Biuro Informacji Kredytowej ostrzega przed nowym sposobem wyłudzania danych i pieniędzy. Oszuści przesyłają ofierze informację o zwrocie nadpłaconego podatku lub konieczności pokrycia niedopłaty i załączają numer telefonu do rzekomego urzędnika. W ten sposób chcą uwiarygodnić swoje działania.

Przeczytajcie także: Papaya Global przejmuje Azimo

Podszywanie się pod pracowników Urzędu Skarbowego nie jest nowym działaniem przestępców. Dotychczas zazwyczaj przesyłali oni jednak SMS-em lub mailem wiadomość o nadpłacie, lub niedopłacie podatku wraz z linkiem, który prowadził np. na fałszywą stronę operatora płatności. Ofiara wpisywała w tym formularzu swoje dane logowania do banku i w ten sposób umożliwiała oszustwom wyczyszczenie konta.

Z czasem ludzie zrozumieli, że nie należy klikać w linki w takich wiadomościach. Skłoniło to przestępców do modyfikacji działań. Teraz przesyłany jest numer telefonu, co wygląda niegroźnie i uwiarygadnia kontakt. Jednak w trakcie rozmowy osoba podająca się za urzędnika instruuje dzwoniącego, jak pobrać oprogramowanie do weryfikacji tożsamości lub w celu zapłacenia określonej kwoty na odpowiednie konto.

Finalnie prowadzi to oczywiście do pozyskania wrażliwych danych i dostępu do rachunku bankowego. Przestępcy mogą ukraść środki, ale też np. zaciągnąć w imieniu ofiary kredyt – te pieniądze również przejmą.

Przeczytajcie także: Apple blokuje korzystanie z Apple Pay wewnątrz Rosji

BIK przypomina, że skarbówka nie kontaktuje się za pośrednictwem SMS-ów, maili czy telefonu, by prosić o podanie wrażliwych danych. Urząd wysyła korespondencję listem poleconym lub korzysta z portalu ePUAP. Instytucja podkreśla też, że zawsze trzeba się kierować zasadą ograniczonego zaufania i unikać klikania w linki, pobierania dodatkowego oprogramowania, podawania wrażliwych informacji przez telefon i przede wszystkim działania pod presją czasu.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies