Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Alior ostrzega przed nową kampanią phishingową. Oszuści mogą wysyłać wiadomości ze znanych ofiarom adresów e-mail

Celem nowego ataku jest przejęcie kontroli nad rachunkami bankowymi i kradzież pieniędzy

Alior Bank ostrzegł klientów przed kolejnym atakiem phishingowym. Tym razem przestępcy rozsyłają za pośrednictwem maili linki prowadzące do złośliwego oprogramowania QakBot. Niektóre niebezpieczne wiadomości można łatwo rozpoznać – zawierają błędy językowe, nie wyświetlają polskich znaków diakrytycznych. Część może jednak wyglądać prawidłowo i przyjść z adresu, który jest znany odbiorcy.

Przeczytajcie także: NBP wymieni hrywny na złote po oficjalnym kursie

Bank wyjaśnia w swoim komunikacie, że oszuści mogą przejmować kontrolę nad serwerami pocztowymi legalnie działających na rynku podmiotów, a następnie wykorzystywać je do ataków. Przestępcy mogą np. wysłać do ofiary wiadomość jako kontynuację wcześniej prowadzonej rozmowy, co może zmylić odbiorcę i uśpić jego czujność. Atakowany użytkownik będzie zachęcany m.in. do pobrania zainfekowanego pliku. Ten ostatni może być zabezpieczony hasłem podanym w treści wiadomości – w ten sposób oszuści chcą zmylić program antywirusowy.

Przeczytajcie także: Rosjanie uruchamiają własne GPay

Ten przykład pokazuje, że nie wystarczy już unikać maili nadesłanych z nieznanych adresów, zwłaszcza tych przypominających popularne strony. Należy skupić się na treści informacji oraz kontekście prowadzonej do tej pory rozmowy. Otwieranie załączników i klikanie w linki, zwłaszcza pod presją czasu, może się skończyć zainfekowaniem urządzenia, a w konsekwencji wykorzystaniem go do kradzieży wrażliwych danych i pieniędzy.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies