Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jest porozumienie Amazona i Visy. Potentat e-commerce będzie przyjmować płatności kartami amerykańskiej organizacji

Warunki porozumienia nie zostały ujawnione, ale prawdopodobnie ustąpić musiała Visa

Korporacje Amazon i Visa poinformowały, że doszły do porozumienia w sprawie akceptowania kart amerykańskiej organizacji płatniczej na popularnej platformie e-commerce. Warunki umowy nie zostały przedstawione, ale wiadomo, że porozumienie ma globalny charakter. To istotne, ponieważ o sporze najgłośniej było w kontekście Wielkiej Brytanii, ale rykoszetem oberwali także klienci w Australii czy Singapurze.

Przeczytajcie także: mBank udostępni w aplikacji bilety i parkingi

Temat konfliktu na linii Amazon – Visa wypłynął jesienią 2021 roku. Amazon ogłosił wówczas, że od 19 stycznia 2022 roku nie będzie akceptował płatności kartami kredytowymi Visa w Wielkiej Brytanii. Jako powód podawano wówczas wzrost prowizji interchange, czyli opłaty odprowadzanej przez właścicieli sklepów do banków – wydawców kart z tytułu przyjętych płatności. Kiedy Wielka Brytania była członkiem UE, prowizja ta wynosiła w przypadku kredytówek maksymalnie 0,3 proc. kwoty transakcji. Jednak po brexicie organizacje płatnicze postanowiły podnieść prowizję do 1,5 proc.

Koniec roku nie przyniósł rozstrzygnięcia w tej kwestii, w połowie stycznia wydawało się, że brytyjski oddział Amazona rzeczywiście przestanie przyjmować płatności kartami Visa. Na sporze chciał wówczas skorzystać Curve, który zadeklarował, że z pomocą jego plastików będzie można bez kłopotu płacić za zakupy na platformie Amazona. Platforma e-commerce niedługo później wydała jednak oświadczenie, z którego wynikało, że zapowiedziane zmiany w zakresie przyjmowania płatności kartami Visy nie wejdą w życie w zapowiedzianym terminie.

Przeczytajcie także: Pocztowy wdraża narzędzia chmurowe Microsoftu

Ogłoszone wówczas zawieszenie broni po kilku tygodniach najwyraźniej przerodziło się w pokój. Chociaż szczegóły porozumienia nie zostały ujawnione, nie brakuje opinii, że swoje stanowisko musiała zmiękczyć Visa, która – podobnie jak pozostałe organizacje płatnicze – doświadcza konkurencji ze strony fintechów. Rynek płatności daje dzisiaj sprzedawcom różne możliwości, dzięki czemu nie muszą oni akceptować narzucanych warunków. Dotyczy to zwłaszcza dużych graczy, a do takich z pewnością należy Amazon.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies