Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Fintechy podbijają świat. Trzy z nich są najwyżej wycenianymi startupami Afryki

Otwierający ranking Flutterwave nie chce się ograniczać do działalności w Afryce - zamierza wyjść z ofertą także do państw wysokorozwiniętych

Najwyżej wycenianym afrykańskim startupem jest Flutterwave – fintech, który w ostatniej rundzie finansowania pozyskał 250 mln dolarów, co podniosło jego wycenę do 3 mld dolarów. Oznacza to potrojenie wartości na przestrzeni roku. Firma działająca głównie w nigeryjskim Lagos, ale posiadająca siedzibę w San Francisco, łącznie zebrała do tej pory blisko 0,5 mld dolarów, o czym donosi serwis techcrunch.com.

Przeczytajcie także: Pocztowy wdraża narzędzia chmurowe Microsoftu

Flutterwave dostarcza swoim klientom szeroki wachlarz rozwiązań finansowych. Są to zarówno przekazy międzynarodowe, narzędzia dla e-commerce, jak i produkty dla firm – zarówno tych mikro, jak i dużych korporacji, wśród których wymienić można Ubera czy Booking.com. Firma chce być łącznikiem między Afryką, a pozostałymi kontynentami, jednocześnie ma w planach ekspansję nie tylko na Bliski Wschód czy do Ameryki Łacińskiej, ale też do USA i Europy, gdzie rynek fintechowy jest przecież bardzo konkurencyjny.

O dynamicznym rozwoju tego podmiotu świadczy choćby to, że o ile w marcu 2021 roku z platformy korzystało 290 tys. firm, to obecnie jest ich już 900 tys. Przed rokiem spółka informowała, że przeprocesowała 140 mln transakcji o wartości 9 mld dolarów, teraz mowa o 200 mln operacji o wartości 16 mld dolarów. Fintech dociera z usługami do 34 państw i obsługuje 150 walut. W transakcjach użytkownicy wykorzystują przelewy, karty, ale też np. cyfrowe portfele. Sama firma przekonuje, że chce być infrastrukturą dla każdego rodzaju płatności. Środki pozyskane w ostatniej rundzie mają umożliwić nie tylko rozbudowę oferty i ekspansję, ale też przejmowanie innych firm.

Przeczytajcie także: mBank udostępni w aplikacji bilety i parkingi

Co ciekawe, Flutterwave w rankingu najwyżej wycenianych startupów wyprzedził firmy OPay oraz Chipper Cash – one również są fintechami. OPay dostarcza klientom rozwiązania mobilne do transferu środków czy opłacania rachunków. W Afryce, gdzie sprzęt mobilny to często jedyna opcja dostępu do nowoczesnych usług, produkty tego typu cieszą się wielką popularnością. Dostrzegł to m.in. SoftBank – jeden z podmiotów, który zainwestował w tę firmę. Wywodzący się z Nigerii OPay w 2021 roku rozpoczął działalność w Egipcie, który ma być dla spółki drzwiami do rynków bliskowschodnich.

Z kolei Chipper Cash dostarcza aplikację do przekazów międzynarodowych P2P. Narzędzie jest dostępne w kilku afrykańskich krajach, ale w ubiegłym roku pojawiło się także w Wielkiej Brytanii. W efekcie mieszkańcy europejskiego kraju mogą przesyłać w ten sposób środki do Nigerii,Tanzanii, Kenii czy Ghany (w tej ostatniej mieszkańcy stołecznej Akry wyszli niedawno na ulice w związku z wprowadzaniem podatku od transakcji elektronicznych). Obecnie z apki korzysta ok. 4 mln osób. Zarówno Chipper Cash, jak i OPay są wyceniane na 2 mld dolarów.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies