Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Przestępców interesują także puste konta. Rachunek nieświadomego internauty posłużył do prania pieniędzy

Internauta chciał sprzedać silnik w popularnym serwisie z ogłoszeniami. Zamiast tego umożliwił oszustom korzystanie z jego konta

Policja opisała sprawę mieszkańca Sądecczyzny, który padł ofiarą przestępców w sieci przy okazji sprzedaży przedmiotu w jednym z portali ogłoszeniowych. Jednak tym razem nie był klientem, który zapłacił za przesyłkę i jej nie otrzymał, nie stracił też oszczędności z konta jako sprzedający, bo to było puste. Przestępcy wykorzystali jednak jego rachunek do wyprania pieniędzy.

Przeczytajcie także: Apple zapowiada premierę Tap to pay

Oszukany mężczyzna próbował sprzedać w internecie silnik samochodowy. Nawiązała z nim kontakt osoba zainteresowana tym przedmiotem i po ustaleniu szczegółów przesłała sprzedawcy link, który miał prowadzić do jego banku. Sprzedający podał w formularzu dane niezbędne do logowania na rachunek, bo nie obawiał się kradzieży środków – nie było ich na koncie. Wkrótce jednak kontakt z kupującym się urwał.

Niebawem mężczyzna zorientował się, że chociaż nie padł ofiarą kradzieży, to oszuści korzystają z jego rachunku do transferu środków. Te prawdopodobnie pochodziły z przestępstw i były wypłacane z przejętego rachunku z pomocą bankomatów. Policjanci sprawdzają teraz, czy doszło do przestępstwa z art. 299 kodeksu karnego, czyli tzw. prania pieniędzy, za które grozi kara do ośmiu lat pozbawienia wolności.

Przeczytajcie także: Blue Media i Brutto.pl nawiązały współpracę

Przy tej okazji policja kolejny raz przypomina, by podczas transakcji w interencie zachować ostrożność – zarówno wtedy, gdy jest się kupującym, jak i sprzedającym. Zalecane jest prowadzenie komunikacji w ramach serwisu ogłoszeniowego, sprawdzanie adresów stron, do których jest się przekierowanym, a najlepiej lekceważenie przysyłanych linków. Należy się wystrzegać podawania wrażliwych danych, w tym kodów Blik i nie ulegać presji.

UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies