Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Dominacja płatności zbliżeniowych. Stanowią już 97 proc. wszystkich transakcji bezgotówkowych kartami

Łączna wartość płatności bezstykowych przekroczyła 104,6 mld zł. To o 11 proc. więcej niż w drugim kwartale

Narodowy Bank Polski opublikował raport dotyczący kart płatniczych w III kwartale 2021 roku. Z zawartych w nim danych wynika m.in., że na koniec września plastików było w Polsce 42,8 mln, czyli o 1,5 mln mniej niż na koniec kwartału poprzedzającego. Zdecydowaną większość (30,7 mln, 71,7 proc. ogółu – to najwyższa wartość odnotowana do tej pory w raportach) stanowiły karty aktywne, a zatem takie, którymi wykonano minimum jedną transakcję w danym kwartale.

Przeczytajcie także: Aion Bank zaprzestał udzielania kredytów, rezygnuje z kont dla firm

Raport wskazuje, że wiodącą kategorią kart w Polsce pozostają karty debetowe (35,5 mln, 82,9 proc. ogółu). Z kolei kart kredytowych na koniec września było 5,2 mln (12,2 proc.).Jesli chodzi o karty przedpłacone, to wskazano 4,5 proc. udział w rynku (1,9 mln sztuk). Najmniej liczną kategorię stanowiły karty obciążeniowe, których w obiegu było 184,7 tys. Wiodącą organizacją płatniczą na polskim rynku pozostaje Visa – 53 proc. wydanych nad Wisłą kart płatniczych posiada logo tego podmiotu. Przewaga nad Mastercardem wzrosła w ostatnim czasie – do drugiego amerykańskiego gracza należy 46,6 proc. naszego rynku (w II kw. było to odpowiednio 50,9 proc. i 48,7 proc.). Udział pozostałych kart był znikomy: 0,4 proc.

NBP podaje, że na koniec trzeciego kwartału kart płatniczych z funkcją płatności zbliżeniowych było 39,5 mln, czyli 92,4 proc. ogółu wydanych plastików. To najwyższy poziom odnotowany w dotychczasowych obserwacjach. W omawianym okresie kartami bezstykowymi przeprowadzono blisko 1,8 mld transakcji – o 203 mln więcej (13 proc.) niż w poprzednich trzech miesiącach. Udział płatności zbliżeniowych w ogólnej liczbie bezgotówkowych płatności kartowych wyniósł w III kw. 97 proc. Łączna wartość tych transakcji przekroczyła 104,6 mld zł. To o 11 proc. (10,5 mld zł) więcej niż w drugim kwartale. Liczba wszystkich instrumentów płatniczych oferujących płatności bezstykowe przekroczyła 44 mln (to np. smartfony i smartwatche). To wynik gorszy od tego z II kw. o ponad 900 tys.

Przeczytajcie także: Rekordowa wartość fraudów z użyciem kart

Bank centralny podał także, że w okresie lipiec-wrzesień przy użyciu kart zrealizowano 45,6 mln transakcji w internecie. To o 6 proc. (2,7 mln) więcej niż w poprzednim kwartale. W porównaniu z analogicznymi okresami lat 2020 i 2019 wzrosty wyniosły odpowiednio 20 proc. i 61 proc. Z raportu wynika także, że transakcje internetowe stanowiły około 2,35 proc. ogólnej liczby płatności bezgotówkowych. W III kw. w sieci wykonano transakcje o łącznej wartości ponad 6,5 mld zł. To o 8 proc. (471 mln zł) więcej niż w poprzednim kwartale.

Z wcześniejszych tekstów, dotyczących danych opublikowanych przez NBP, dowiecie się m.in., ile bankomatów i terminali działało w Polsce w III kw. Bank centralny pochwalił się także, że w obiegu znajduje się 355 mld zł gotówki. Zauważalnie wzrosła emisja banknotu o nominale 500 zł.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies