Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KIR: 6 stycznia nie zadziała system Elixir. Przelewy warto wykonać wcześniej

Alternatywnie można będzie skorzystać z systemu Express Elixir. Normalnie będzie też działać Euro Elixir

KIR przypomniał, że zbliża się kolejna przerwa świąteczna – 6 stycznia, czyli Święto Trzech Króli, jest dniem wolnym od pracy. Oznacza to, że tego dnia nie będzie działał system Elixir, obsługujący przelewy międzybankowe w złotych. W efekcie przelewy zlecone w środę, 5 stycznia, po godzinie 16.00 trafią na konta odbiorców dopiero w piątek, 7 stycznia. Terminowe płatności warto zatem zlecić wcześniej.

Przeczytajcie także: Allegro wprowadziło nowe opłaty za dostawy przesyłek

Bez zmian będzie funkcjonował system Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro. KIR zapowiedział, że 6 stycznia przeprowadzi standardowo sześć sesji rozliczeniowych. Instytucja zaznacza też, że do dyspozycji klientów pozostawać będzie Express Elixir – system płatności ekspresowych, który funkcjonuje w trybie ciągłym: 24/7/365. Rozwiązanie to zadziała jednak, jeśli banki nadawcy i odbiorcy będą w danej chwili dostępne. A może się zdarzyć tak, że instytucje te zarządzą przerwę konserwacyjną. Dlatego warto zapoznać się z dostępnością banków w Express Elixir w specjalnej tabeli.

Przeczytajcie także: Bolt wdrożył system POS Dotykački

KIR niebawem powinien przedstawić wyniki swoich systemów rozliczeniowych w grudniu i całym IV kw. 2021 r. Z listopadowego podsumowania wynikało, że wszystkie trzy Elixiry zanotowały wzrosty. W ujęciu procentowym najlepiej poradził sobie system przelewów natychmiastowych – w Express Elixir rozliczono w listopadzie 12,79 mln transakcji o wartości 9,56 mld zł. To odpowiednio 107 proc. i 59 proc. więcej niż w analogicznym okresie 2020 roku.

KATEGORIA
KONTA
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies