Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Ponad 9 mln Polaków korzysta wyłącznie z bankowości mobilnej. ZBP opublikował raport Netbank za III kwartał

Liczba aktywnych użytkowników bankowości internetowej wzrosła w trzecim kwartale do 20,8 mln

Związek Banków Polskich opublikował raport Netbank, zawierający informacje o popularności bankowości elektronicznej, w tym mobilnej, w Polsce. Dane dotyczą III kw. 2021 roku, a wynika z nich m.in., że na koniec września banki miały 38,7 mln umów umożliwiających klientom indywidualnym dostęp do rachunku internetowego. Dla porównania: w II kw. było ich niespełna 38,5 mln, a w III kw. poprzedniego roku ok. 38 mln.

Przeczytajcie także: Zmiany w cenniku ubezpieczeń w aplikacji app2U

Z raportu wynika, że rośnie także liczba klientów korzystających aktywnie (przynajmniej raz w miesiącu) z bankowych usług elektronicznych. W III kw. było ich ponad 20,8 mln, czyli o 2 proc. więcej niż w II kw. oraz 7,3 proc. więcej niż w analogicznym okresie roku 2020. W omawianych trzech miesiącach nieznacznie spadły (względem II kw.) średnia liczba przelewów na jednego aktywnego klienta (o 0,17 proc. do 5,77), a także średnia wartość przelewu (o 0,48 proc. do ponad 898 zł).

Związek wskazał, że nieustannie obserwowany jest wzrost liczby klientów korzystających z rozwiązań mobilnych. W trzecim kwartale liczba aktywnych użytkowników aplikacji bankowych zwiększyła się o blisko 5 proc., dzięki czemu na koniec września było ich niespełna 16 mln. Dla porównania w III kw. 2020 r. klientów bankujących przy pomocy urządzeń mobilnych było blisko 13,7 mln – na przestrzeni roku wzrost wyniósł prawie 16 proc. ZBP zaznacza, że o 12 proc. wzrosła liczba aktywnych klientów korzystających wyłącznie z bankowości mobilnej – jest ich już prawie 9,2 mln.

Przeczytajcie także: Bezpieczny.pl wprowadza nowość do ubezpieczeń na życie

W raporcie znalazły się także statystyki dotyczące korzystania z bankowości elektronicznej przez podmioty z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Na koniec września liczba MŚP posiadających dostęp do bankowości internetowej wynosiła niespełna 3,2 mln, co oznacza wzrost o ponad 6 proc. względem drugiego kwartału. Z podanej grupy 2,3 mln firm aktywnie korzystało z bankowości elektronicznej. Oznacza to 10 proc. wzrost w porównaniu z II kw. i aż 19 proc. poprawę wyniku względem analogicznego okresu 2020 roku.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies