Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Poznaniacy w przyszłym roku zapłacą kartą za przejazd komunikacją. ZTM wybrał operatora systemu

Nośnikiem biletów będzie karta płatnicza lub urządzenie mobilne z modułem NFC

Zarząd Transportu Miejskiego w Poznaniu poinformował o rozstrzygnięciu konkursu na operatora nowego systemu płatności za bilety krótkookresowe. Uznano, że najkorzystniejszą ofertę przedstawiła spółka Mennica Polska. Umowa z firmą ma być podpisana jeszcze w grudniu i będzie obowiązywać przez pięć lat, licząc od dnia uruchomienia systemu dystrybucji biletów. Wdrożenie rozwiązania planowane jest do końca sierpnia przyszłego roku.

Przeczytajcie także: Getin Bank upraszcza wnioskowanie o kredyt gotówkowy

Poznański ZTM ogłosił konkurs na wybór operatora nowego systemu płatności w sierpniu tego roku. Postanowiono wówczas, że pasażerowie w stolicy Wielkopolski nie będą musieli posiadać papierowych biletów, by móc korzystać z pojazdów tamtejszej komunikacji publicznej. Za przejazd zapłacą kartą płatniczą lub urządzeniem mobilnym (smartfonem, smartwatchem), do którego podpięto kartę. Przedmioty te staną się wówczas nośnikiem biletu i w razie kontroli trzeba będzie zbliżyć je do czytnika kontrolerskiego.

Realizowany w Poznaniu projekt zakłada wyposażenie w nowe terminale wszystkich pojazdów obsługujących linie komunikacyjne organizowane przez ZTM – zarówno te należące do poznańskiego MPK, jak i do przewoźników gminnych. Do kupienia będą bilety na 15, 45 i 90 minut oraz 24-godzinny.

Przeczytajcie także: mBank ułatwia składanie reklamacji. Wystarczy do tego aplikacja mobilna

A tymczasem wykonawcy nowego systemu biletowego szuka również Kraków. Z ogłoszenia opublikowanego na stronie Zarządu Transportu Publicznego w stolicy Małopolski wynika, że ma on umożliwiać rozliczanie się w ramach taryfy przystankowej (PaYG, pay as you go) oraz wnoszenie płatności zbliżeniowo w modelu MTT (mass transit transaction, standard płatności zbliżeniowych w transporcie publicznym). Podmioty zainteresowane projektem powinny złożyć wniosek o dopuszczenie do udziału w postępowaniu do 11 stycznia 2022 roku.

Lista polskich miast, w których wprowadzono system poboru opłat bazujący na wykorzystaniu kasoterminali w pojazdach, oraz tych, w których rozwiązanie tego typu jest opracowywane, nieustannie się poszerza. Więcej na ten temat przeczytacie w tekście Bez gotówki i bez biletu. Oto miasta, w których opłacicie przejazd, przykładając kartę do "kasownika". Pierwsze takie zestawienie w Polsce.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies