Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
KIR: 11 listopada system Elixir nie będzie działał. Przelewy warto zaplanować wcześniej

KIR zaznacza jednocześnie, że przez cały długi weekend będzie można zlecać przelewy za pośrednictwem systemu Express Elixir

Już pojutrze 11 listopada, dzień ustawowo wolny od pracy i początek długiego weekendu. W związku z tym KIR przypomina, że Elixir, jej podstawowy system obsługujący przelewy międzybankowe, nie będzie funkcjonował według standardowego harmonogramu. Rozliczenia odbywają się w nim zazwyczaj od poniedziałku do piątku w trzech sesjach: 9:30, 13:30 i 16.00. Najbliższy czwartek to jeden z wyjątków. Przelewy zlecone w środę, 10 listopada, po godzinie 16:00 trafią na konta odbiorców dopiero w piątek, 12 listopada.

Przeczytajcie także: Zbliżeniowy Blik już dla wszystkich klientów PKO BP

KIR zaleca, by płatności przewidziane na czwartek wykonać wcześniej. Alternatywnym rozwiązaniem jest użycie systemu Express Elixir, służącego do przelewów natychmiastowych. Działa on w trybie ciągłym: 24/7/365, czyli również w weekendy i święta. Izba zaznacza przy tym, że warto sprawdzić, czy bank udostępnia tę usługę – można to zrobić pod tym adresem. Zgodnie ze zwykłym harmonogramem 11 listopada będzie funkcjonował także system Euro Elixir, w którym rozliczane są krajowe i transgraniczne przelewy w euro. KIR przeprowadzi tego dnia sześć sesji rozliczeniowych.

Przeczytajcie także: BIK wprowadza Pakiet rodzinny

KIR niedawno opublikował dane dotyczące wyników jego systemów rozliczeniowych w październiku. Okazało się, że w ujęciu rocznym wszystkie trzy Elixiry zanotowały wzrosty. Procentowo najlepiej wyglądało to w przypadku rozwiązania Express Elixir. W poprzednim miesiącu rozliczono w nim 12,75 mln transakcji o wartości 9,5 mld zł. W porównaniu z analogicznym okresem 2020 roku zanotowano wzrosty odpowiednio o 106 proc. i 55 proc.

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies