Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Skarbówka blokuje coraz więcej rachunków bankowych. W ciągu roku ich liczba wzrosła niemal dwukrotnie

Skarbówka do blokowania rachunków bankowych używa m.in. tzw. Systemu Teleinformatycznego Izby Rozliczeniowej

Jak informuje serwis Business Insider, powołując się na dane resortu finansów, rośnie liczba zablokowanych kont bankowych należących do osób i firm podejrzewanych o unikanie opodatkowania. W pierwszej połowie br. takich blokad było ponad 650. Dla porównania w analogicznym okresie 2020 roku odnotowano 354 przypadki tego typu, a w pierwszej połowie 2019 roku było ich 212. Łączna kwota środków zablokowanych w pierwszych sześciu miesiącach 2021 roku wyniosła 35,41 mln zł.

Przeczytajcie także: Santander wycofuje z oferty portfel Masterpass

Na wspomniane wzrosty składa się m.in. coraz większa liczba kont zablokowanych przez System Teleinformatyczny Izby Rozliczeniowej (STIR). W okresie styczeń-czerwiec 2021 było ich 127, podczas gdy rok wcześniej zanotowano 70 takich blokad, a w pierwszej połowie 2019 roku 43. Blokady te mógł wcześniej nakładać wyłącznie szef KAS, aktualnie takie uprawnienia posiadają także naczelnicy urzędów celno-skarbowych.

Przeczytajcie także: W bazie OTOAgenta znajdziecie już 1,5 tys. pośredników

Cytowany przez BI doradca podatkowy Jakub Warnieło zwraca uwagę, że STIR to stosunkowo nowe narzędzie i organy potrzebowały trochę czasu, by nauczyć się z niego korzystać. Rozwiązanie wykorzystuje uczące się algorytmy, które z każdym rokiem powinny bardziej efektywnie wyłapywać potencjalnych oszustów. Na algorytmy uwagę zwraca też dr Anna Wojciechowska, ekspertka BCC ds. sporów podatkowych. Tłumaczy ona, że blokady STIR są groźnym narzędziem, ponieważ blokując rachunek przedsiębiorcy fiskus nie ujawnia algorytmu, który uczynił z podatnika podejrzanego. W efekcie ten ostatni nie może się odpowiednio bronić.

Źródło: Business Insider

KATEGORIA
INNI NAPISALI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies