Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Easy Check: w ocenie Polaków możliwość prostszej weryfikacji zdolności kredytowej jest jedną z głównych zalet otwartej bankowości

Do przekazania danych ze swojego rachunku bankowego innym podmiotom finansowym najlepiej przekonałaby Polaków niższa cena usługi lub produktu

Firma Easy Check należąca do Kaczmarski Group (jej częścią jest też m.in. Krajowy Rejestr Długów Biuro Informacji Gospodarczej, firma faktoringowa Narodowy Fundusz Gwarancyjny oraz Kaczmarski Inkasso) zbadała postrzeganie przez Polaków otwartej bankowości. Okazało się np., że o obowiązywaniu prawa regulującego open banking (dyrektywa PSD II) słyszała około jedna trzecia respondentów (35,5 proc.).

Przeczytajcie także: Dostęp do rachunków bankowych ratunkiem dla branży pożyczkowej

Ponad dwie trzecie ankietowanych wskazało, że największą korzyścią wynikającą z open bankingu jest możliwość prostszej i szybszej weryfikacji zdolności kredytowej – za przydatne uznało to ponad 67 proc. respondentów. Podobna grupa (ponad 66 proc.) uważa, że przydatna jest funkcja zlecania przelewów z różnych kont bankowych w jednym miejscu. Jednocześnie co trzeci Polak (31,7 proc.) zadeklarował, że nie udostępni swoich danych z rachunku bankowego innym podmiotom finansowym. W przypadku podmiotów niefinansowych wynik jest wyższy – danych z rachunku nie udostępni im 45,7 proc. badanych.

Do przekazania danych z konta innym podmiotom najsilniej zachęca Polaków niższa cena produktu lub usługi – blisko 30 proc. ankietowanych byłoby skłonnych przekazać podmiotom finansowym swoją historię transakcji w zamian za odpowiednią zniżkę. W przypadku podmiotów niefinansowych jest to ponad 26 proc. respondentów. Przy wyborze firmy oferującej usługi finansowe najważniejsze dla Polaków są bezpieczeństwo tych rozwiązań (ponad 62 proc. wskazań) oraz cena (ponad 61 proc.). Za istotne czynniki uznano też m.in. szybkość wykonywania usługi (blisko 50 proc.) oraz możliwość korzystania z niej całkowicie online (45 proc.).

Przeczytajcie także: Easy Check wchodzi w odroczone płatności

Badanie pokazało, że w przypadku dyrektywy PSD II ważne są i będą działania informacyjne. Osoby, które słyszały o tych przepisach, są bardziej skłonne do przekazania danych ze swojego rachunku bankowego niż osoby nieposiadające wiedzy o istnieniu tych regulacji.

Spółka Easy Check oferuje rozwiązania dające dostęp do informacji o rachunku bankowym użytkownika. Odbiorcami usługi są firmy z sektorów pożyczkowego, bankowego, leasingowego czy faktoringowego. Firma oferuje wiedzę na temat cech klientów w oparciu o dane z konta. Na tej podstawie można budować rozwiązania sprzedażowe. Fintech umożliwia weryfikację zdolności kredytowej klienta, ale też jego kultury płatniczej. Cały proces odbywa się online, partner otrzymuje dane za pośrednictwem jednego API włączonego do jego procesów.

KATEGORIA
CIEKAWOSTKI
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies