Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Bruksela straszy Apple. Czy korporacja udostępni konkurencji moduł NFC w iPhone'ach?

Na amerykańską firmę unijny regulator może nałożyć bardzo wysoką grzywnę

Bruksela nie odpuszcza Apple w temacie dostępności modułu NFC w iPhone'ach i przygotowuje się do podjęcia kroków prawnych. Tak przynajmniej podaje Agencja Reutera, powołując się na osoby zaznajomione ze sprawą. Ani unijni urzędnicy, ani amerykańska korporacja nie chcą komentować sprawy, która może się zakończyć karą sięgającą miliardów dolarów, ale też zmianą polityki potentata z USA.

Przeczytajcie także: Czy Polski ład wymusi wymianę terminali płatniczych?

Unijny organ ds. konkurencji, któremu przewodzi komisarz Margrethe Vestager, przygotowuje dokumenty, które może wysłać do Apple w przyszłym roku. Przedstawi w nich praktyki firmy uznawane za monopolistyczne, co w dalszej perspektywie może doprowadzić do nałożenia grzywny. Jej wysokość ustala się, bazując na wynikach finansowych firmy. A trzeba przypomnieć, że amerykański gigant świetnie sobie radzi i w każdym kwartale zarabia krocie. Agencja podaje, że gdyby pod uwagę były brane zeszłoroczne wyniki, grzywna mogłaby wynieść nawet ponad 27 mld dolarów.

Przeczytajcie także: Opaska Xiaomi Mi Smart Band 6 NFC dostępna w Polsce

Z punktu widzenia Apple największym problemem prawdopodobnie nie będą jednak kary finansowe. Unijny regulator może zobowiązać korporację do udostępnienia chipu NFC konkurencji. Bruksela jest zdania, że dzięki temu użytkownik miałby dostęp np. do różnych rozwiązań płatniczych, być może lepszych niż Apple Pay. Amerykanie przekonują z kolei, że takie działanie oznacza problemy związane z bezpieczeństwem i ochroną danych klientów.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies