Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Trwa zła passa Monzo. Fintech nie dostanie licencji bankowej w USA

Firma musi zmienić strategię dotyczącą międzynarodowej ekspansji. Możliwe, że zdecyduje się na rozwijanie partnerstw

Fintech Monzo zrezygnował ze starań o amerykańską licencję bankową po tym, jak stało się jasne, że organy regulacyjne mu jej nie przyznają. O sprawie informuje Financial Times, który zauważa, że decyzja ta poważnie wpłynie na plany brytyjskiej firmy dotyczące międzynarodowej ekspansji. Spółka z Londynu może nadal starać się zdobywać klientów w USA, ale nowa strategia prawdopodobnie będzie bazować na partnerstwie z amerykańskim podmiotem.

Przeczytajcie także: BNP Paribas będzie wynajmował klientom elektronikę

Anonimowe źródło, na które powołuje się redakcja FT, przekonuje, że w Monzo od dłuższego czasu trwała dyskusja na temat starań o licencję bankową w USA. Proces ten jest długotrwały i kosztowny, a rozwijać się można na inne sposoby, co pokazały przykłady konkurencji. Zmiana planów wobec rynku amerykańskiego może też zaowocować skupieniem większej uwagi na działalności w Wielkiej Brytanii. Monzo informuje, że z jego apki korzysta tam obecnie około 5,5 mln klientów, ale fintech zmaga się w ostatnich kwartałach z poważnymi problemami.

Uruchomiony w połowie ubiegłej dekady Monzo to tzw. challenger bank, który usługi bankowe oferuje za pośrednictwem aplikacji. W połowie ubiegłego roku okazało się, że fintech musiał nie tylko zrezygnować z ambitnych planów zatrudniania kilkuset nowych osób, ale nawet zredukował listę płac o 8 proc. Wycena firmy mocno spadła i trudniej było jej pozyskać pieniądze od inwestorów. Wszystko to stanowiło efekt pandemii.

Przeczytajcie także: Liczba terminali na polskim rynku przekroczyła już 1,1 mln

Z kolei w lipcu tego roku fintech informował, że w 2020 roku odnotował blisko 114 mln funtów straty i ma obawy co do swojej zdolności do kontynuowania działalności. Dodatkowo spółka znalazła się pod lupą Financial Conduct Authority, czyli brytyjskiego odpowiednika KNF-u. Regulator rozpoczął w maju kontrolę w Monzo, by sprawdzić, czy w firmie dochodzi do naruszenia niektórych zasad dotyczących przeciwdziałania praniu pieniędzy.

Źródło: Financial Times

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies