Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Wirtualne kasy fiskalne bez konieczności drukowania paragonów. Ale tylko w wybranych przypadkach

Zmiana przepisów obejmie ponad 5 tys. firm działających na rynku automatycznych myjni samochodowych

Na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawił się wczoraj projekt rozporządzenia Ministerstwa Finansów zmieniającego przepisy dotyczące wirtualnych kas fiskalnych. Przewiduje on, że kasa w postaci oprogramowania nie będzie musiała drukować paragonów. Dotyczy to jednak szczególnych przypadków.

Przeczytajcie także: Aion Bank przygotowuje konta dla firm

W projekcie zaznaczono, że celem zmian jest opracowanie optymalnych rozwiązań dla sprzedaży produktów i usług, w której wykorzystuje się automaty. W uzasadnieniu sprecyzowano nawet, że dotyczy to w szczególności samoobsługowych myjni samochodowych. W ich przypadku kasy nie muszą zawierać drukarki, a podatnik nie jest zobowiązany do wystawiania paragonu fiskalnego w postaci papierowej. Na wyświetlaczu urządzenia musi się jednak pojawić szereg informacji dla nabywcy, które można odczytywać przez przynajmniej 30 sekund lub do czasu rozpoczęcia kolejnej sprzedaży.

Z uzasadnienia rozporządzenia można się dowiedzieć, że podatnik nie będzie musiał wystawiać w formie papierowej raportów fiskalnych dobowych i okresowych, raportu fiskalnego rozliczeniowego, łącznych raportów fiskalnych okresowych, łącznego raportu fiskalnego rozliczeniowego czy raportów fiskalnych zdarzeń. Powinny one jednak trafić do komputerowych systemów ogólnodostępnych, gdzie możliwe będzie ich zapisanie lub wydruk.

Przeczytajcie także: Xiaomi wprowadzi w Polsce płatności opaskami Mi Smart Band 6

Warto zaznaczyć, że z uzasadnienia wynika, iż zmiana w kasach rejestrujących może być wprowadzona poprzez aktualizację oprogramowania. Tym samym nie będzie konieczna wymiana kas. Rozporządzenie wejdzie w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia. Mając na uwadze, że zostało ono stworzone głównie z myślą o firmach świadczących usługi z zakresu automatycznych i samoobsługowych myjni, można szacować, że ze zmiany może skorzystać ponad 5 tys. podmiotów.

KATEGORIA
PRAWO
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies