Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Paszport covidowy już dostępny w aplikacjach mObywatel oraz mojeIKP. Aktualizacje są już do pobrania w Google Play i App Store

Z certyfikatu skorzystają zaszczepieni, ozdrowieńcy oraz osoby z negatywnym wynikiem testu na obecność koronawirusa

Unijny Certyfikat Covid (UCC), znany także jako paszport szczepionkowy czy paszport covidowy, jest już dostępny w aplikacjach mojeIKP oraz mObywatel. Informacja ta pojawiła się zarówno w markecie App Store, jak i Google Play. Pierwotnie zakładano, że UCC trafi do aplikacji dopiero pod koniec tego tygodnia, ale rozwiązanie wdrożono jednak szybciej.

Przeczytajcie także: Komisja Europejska chce nas wyposażyć w cyfrowe portfele

Paszport covidowy jest dokumentem dobrowolnym i bezpłatnym. Unijni obywatele mogą z nim łatwiej podróżować wewnątrz Wspólnoty. W przypadku szczepionki certyfikat obowiązuje przez rok. Ozdrowieńcy otrzymają go na maksymalnie 180 dni od pozytywnego wyniku testu na obecność koronawirusa. Z kolei osoby testujące się na obecność wirusa mogą korzystać z dokumentu przez 48 godzin, o ile wynik był negatywny. Od początku czerwca paszport covidowy można znaleźć w Internetowym Koncie Pacjenta (w zakładce certyfikaty), można też otrzymać go w formie wydruku w punkcie szczepień (warto zapytać po zabiegu).

Dokument w mObywatelu, w wersji polskiej, wygląda tak:

Przeczytajcie także: Visa rozszerza dostęp do usługi Click to Pay

Paszport szczepionkowy wydawany jest w języku polskim i angielskim, działa we wszystkich krajach UE, a także Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. Dokument zawiera podstawowe dane ułatwiające identyfikację okaziciela. Warto pamiętać, że UCC nie jest dokumentem podróży i nie zastąpi paszportu czy dowodu osobistego. Z kolei brak certyfikatu nie musi oznaczać niemożności przekroczenia granicy. Jest jednak prawdopodobne, że ułatwi on przemieszczanie się i sprawi, że od podróżnych nie będzie wymagana np. kwarantanna.

KATEGORIA
APLIKACJE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies