Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Kontomatik Pekao
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Kolejne podmioty na liście MIP-ów. Wszystkie trzy zarejestrowano w Warszawie

W rejestrze KNF znaleźć można już 105 wpisanych i niewykreślonych podmiotów. Ostatnie wpisy to spółki Wealthon Fund, KBJ oraz Paywise

Komisja Nadzoru Finansowego poszerzyła listę małych instytucji płatniczych. Trafiły na nią trzy warszawskie spółki: Wealthon Fund, KBJ oraz Paywise. W wyniku tych zmian w rejestrze KNF znaleźć można już 111 podmiotów, z których sześć zostało z różnych powodów wykreślonych. W ostatnich tygodniach na liście pojawiły się warszawska spółka The Great Ideas, krakowska W1, poznańskie firmy Ray i EasyPay, wywodząca się z Mysłowic firma GGDAB Polska oraz zarejestrowany w stolicy Spółdzielczy Operator Płatniczy.

Przeczytajcie także: Polski fintech Pacific skorzysta z kont Aion Banku

Z rejestru KNF można się dowiedzieć np., że wszystkie trzy firmy zgłosiły chęć świadczenia podobnych usług. Na liście znaleźć można m.in. wpłaty i wypłaty gotówki z rachunku, wydawania instrumentów płatniczych, wykonywania transakcji płatniczych, w tym transferu środków przy użyciu karty lub przez wykonanie przelewu, wymieniane są także usługi przekazu pieniężnego.

Ze strony paywise.pl póki co nie wynika zbyt wiele, serwis jest wciąż w budowie. Młoda firma (została zarejestrowana kilka miesięcy temu) zachęca jednak do rozmowy na temat optymalizacji płatności. Z kolei KBJ zajmuje się sprzedażą używanych samochodów i również jest to bardzo młody podmiot. Ostatnia spółka, czyli Wealthon Fund, oferuje natomiast pożyczki dla firm. Podmiot udostępnia dwa produkty: pożyczkę ratalną na dowolny cel oraz pożyczkę pomostową na spłatę zadłużenia w ZUS i US. Usługi są w pełni cyfrowe, a formalności ograniczono ponoć do minimum.

Przeczytajcie także: MCX wprowadzi na rynek nową markę płatniczą

Na koniec warto przypomnieć, że status MIP umożliwia podjęcie działalności płatniczej bez konieczności zdobywania licencji krajowej instytucji płatniczej. Aby go uzyskać, wystarczy spełnić określone warunki, co jest szybsze, łatwiejsze i mniej kosztowne w porównaniu z KIP. Mała instytucja płatnicza ma jednak ograniczenia: może działać wyłącznie na terenie Polski, a jej obroty nie powinny przekraczać 1,5 mln euro miesięcznie.

KATEGORIA
FINTECHY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies