Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
W zagraniczne podróże już zabieracie ze sobą karty. Ale wciąż są obawy, by z nich korzystać

Ponad 80 proc. Polaków wybierających się za granicę ma ze sobą kartę płatniczą

To wyniki badania przeprowadzonego przez Visę. Ten sam sondaż mówi też, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy z karty za granicą skorzystało 41 proc. podróżujących po świecie rodaków. Większość z nich, bo dwie trzecie, używała karty do do płatności w sklepie lub restauracji.

Przeczytajcie także: Kłopoty Almy uderzają w użytkowników kart

Z analizy przeprowadzonej przez Visa wynika, że wśród czynników decydujących o tym, że z kart za granicą wciąż nie korzystacie, dużą rolę odgrywają Wasze nawyki oraz niechęć do szukania bankomatów. Pewną barierą jest również brak znajomości języka obcego oraz obawa o związane z tym trudności w obsłudze bankomatu lub terminala. Natomiast wśród powodów korzystania z karty podczas zagranicznego wyjazdu najczęściej wskazywane są komfort i przyzwyczajenie – niemal 40 proc. badanych płaci kartą za granicą dlatego, że w ten sam sposób dokonuje płatności w kraju.

– Na podstawie wyników badania możemy ocenić, że ci, którzy coraz rzadziej korzystają za granicą z gotówki, po prostu wyżej cenią wygodę i bezpieczeństwo płacenia kartami. Utraconą podczas wyjazdu zagranicznego kartę można i należy zastrzec. Wtedy środki zgromadzone na koncie będą bezpieczne, czego nie zapewni gotówka, którą traci się najczęściej bezpowrotnie – mówi Jakub Kiwior, dyrektor ds. rozwoju biznesu i marketingu w regionie Europy Środkowo-Wschodniej w Visa Europe. Po zastrzeżeniu karty cała odpowiedzialność za ewentualne transakcje nieuprawnione spoczywa na banku-wydawcy karty. Wiele banków pełną ochroną, bezpłatnie lub za niewielką opłatą, obejmuje także transakcje dokonane kartą 24, 48 a nawet 72 godziny przed zgłoszeniem jej utraty.

Przeczytajcie także: Rozwód BZ WBK z Paybackiem chyba przesądzony

Co ciekawe, znaczenie dla decyzji o zabraniu karty w podróż ma czas, jaki turyści zamierzają spędzić za granicą oraz liczba krajów, które chcą odwiedzić. 86 proc. wyjeżdżających na 2 tygodnie brało ze sobą kartę – to o 11 pkt. procentowych więcej w stosunku do tych, którzy wyjeżdżali na mniej niż tydzień (75 proc.). Z kolei spośród odwiedzających kilka krajów w czasie jednej podróży kartę zabierało ponad 90 proc. (wobec niemal 80 proc. podróżujących do jednego kraju).

Biorąc pod uwagę liczbę płatności dokonywanych kartami podczas wyjazdów zagranicznych przez podróżujących Polaków w analizowanym okresie, przeszło 30 proc. z nich zapłaciło w ten sposób ponad 10 razy podczas jednego wyjazdu. 14 proc. badanych w podróży sięga w pierwszej kolejności po kartę, chcąc płacić tylko nią.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies