Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Sofort Banking już nie jest banking

Zmiana nazwy oraz formy prawnej spółki ma związek z reorganizacją w grupie Klarna

Uważni obserwatorzy mogli zauważyć, że od niedawna obecna na naszym rynku płatniczym niemiecka firma Sofort zmieniła nazwę. Z nazwy zniknął drugi człon "banking". Teraz firma nazywa się po prostu Sofort. Ponadto Sofort nie jest już spółką akcyjną (AG) tylko z ograniczoną odpowiedzialnością (GmbH). Skąd te zmiany?

Przeczytajcie także: Nowy pomysł InPostu. Dostarczy przesyłkę, jeśli wykonacie za niego połowę roboty

– Zmiana formy prawnej z AG na GmbH była ustalona w ramach Klarna Group w celu uproszczenia struktury zarządzania. Natomiast nazwa samej usługi została uproszczona, aby zwiększyć świadomość marki na poziomie międzynarodowym i zmobilizować nasz rozwój w Europie. Powyższe zmiany w żaden sposób nie wpływają na pozostałe aspekty funkcjonowania firmy – mówi Dagmara Kruszewska, zarządzająca biznesem Sofortu w Polsce.

Sofort oferuje system płatności wykorzystywany w środowisku e-commerce. Aby dokonać za jego pomocą transakcji użytkownik podaje login i hasło do swojego rachunku bankowego a Sofort wykonuje przelew. System cieszy się dużym zaufaniem ze strony sklepów internetowych na przykład ze względu na brak ryzyka reklamacji w procedurze chargeback. Z jego obecności w Polsce nie jest jednak zadowolona Komisja Nadzoru Finansowego.

Przeczytajcie także: Portfel V.me zniknął. Na Checkout poczekamy do jesieni

KNF utrzymuje, że podawanie danych logowania jakimkolwiek innym podmiotom niż własny bank jest niebezpieczne i niezgodne z regulaminami dostępu do bankowości elektronicznej. – Jeżeli klient poda swój login i hasło komuś innemu niż jego bank, ten ktoś może zalogować się na jego rachunek jako klient i nie będzie możliwości udowodnienia, że jakaś transakcja nie jest przez niego autoryzowana – mówił podczas konferencji Payment Meeting Andrzej Reich z Komisji Nadzoru Finansowego.

W wielu krajach Unii Europejskiej usługi, takie jak oferowane przez Sofort, są dozwolone. Dostęp tzw. podmiotów trzecich do rachunków bankowych reguluje też dyrektywa PSD II, która w ciągu najbliższych dwóch lat powinna zostać zaimplementowana także do polskiego prawa. Na razie, zgodnie z rekomendacjami KNF, banki i inne podmioty regulowane przez ten nadzór, nie mogą świadczyć usług w ramach dostępu do rachunku prowadzonego w innej instytucji. Sofort nie jest nadzorowany przez KNF.

KATEGORIA
E-COMMERCE
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies