Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Szanse na polską kartę znowu rosną

Prezes Związku Banków Polskich uważa, że wynik wyborów będzie sprzyjać pomysłowi powołania lokalnej karty płatniczej

Atmosfera wokół projektu utworzenia polskiej karty zmienia się jak w kalejdoskopie. Kilka dni temu pisałem, że po spotkaniu bankowców z szefem Ministerstwa Finansów szanse na jej powołanie drastycznie spadły. Teraz sytuacja odwraca się o 180 stopni a wszystko na skutek decyzji wyborców i zwycięstwa Prawa i Sprawiedliwości.

– Wynik wyborów, ze względu na fakt, że zwycięskie ugrupowanie podkreśla chęć działania na rzecz polskiej przedsiębiorczości, powinien sprzyjać projektowi powołania polskiej karty płatniczej – uważa Krzysztof Pietraszkiewicz, prezes Związku Banków Polskich.

Przeczytajcie także: Bankowcy nie są zgodni co do sensowności polskiej karty

Zwłaszcza, że wśród kandydatów na ministra finansów w nowym rządzie wymieniany jest Mateusz Morawiecki, prezes BZ WBK i jeden z największych zwolenników utworzenia polskiej karty. To właśnie Morawiecki podczas wspomnianego spotkania w resorcie finansów był rzecznikiem tego rozwiązania i starł się z prezesem PKO BP Zbigniewem Jagiełło. Ten z kolei podkreślał, że w dobie płatności mobilnych inwestowanie w plastikową kartę mija się z celem.

O tym, że PKO wyłamuje się z koalicji na rzecz budowy polskiej karty, mówi się na rynku od dłuższego czasu. Wśród przyczyn wymienia się przede wszystkim nowe umowy zawarte przez ten bank z międzynarodowymi organizacjami płatniczymi, które to umowy pozwoliły mu poprawić w II kw. wynik finansowy o kilkadziesiąt milionów złotych. W tej sytuacji władze banku straciły serce do pomysłu polskiej karty. Moi rozmówcy sugerowali jednak, że jeżeli PiS wygra wybory, być może prezes PKO będzie musiał zmienić zdanie.

Przeczytajcie także: Ulgi dla Diners i AmEx podpisane

W kontekście wyborów i polskiej karty warto również wspomnieć o wyniku uzyskanym przez Kornela Morawieckiego, który startował do Sejmu z listy Pawła Kukiza. Wiele wskazuje na to, że ojciec prezesa BZ WBK dostanie się do parlamentu. W wywiadzie udzielonym serwisowi „wPolityce.pl" powiedział, że widzi możliwość współpracy z PiS-em w niektórych kwestiach. Wywiad można znaleźć tutaj. To na pewno nie przeszkodzi prezesowi BZ WBK w realizacji jego planów.

Tymczasem prezesi działających w Polsce banków do końca października mają czas na podjęcie decyzji, czy podpiszą list intencyjny w sprawie polskiej karty. Jeżeli powiedzą "tak", ZBP dostanie zielone światło do zamówienia analizy, która ma przynieść odpowiedzi na pytania, czy budowa polskiej karty ma ekonomiczny sens i ile będzie kosztować. Krążą pogłoski, że termin ten został przedłużony do 10 listopada. Jednak prezes ZBP powiedział mi, że to nieprawda, a pogłoska wynikać może z faktu, że na połowę listopada zaplanowano kolejne spotkanie bankowców w sprawie polskiej karty.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies