Partnerzy strategiczni
MasterCard Visa BLIK
Partnerzy wspierający
KIR ITCARD Polcard
Partnerzy wspierający
Elavon Hitachi Vivus
Partnerzy wspierający
Pekao Wesub
Partnerzy wspierający
LexisNexis Autopay
Partnerzy merytoryczni
Związek Banków Polskich Polska bezgotówkow
Jest projekt ustawy z ulgą dla Dinersa i American Express

Poselski projekt zakłada możliwość pobierania przez obie organizacje wyższych prowizji od transakcji kartami niż wyznaczony limit

Projekt ustawy trafił do laski marszałkowskiej 23 czerwca. Zgodnie z nim takie organizacje jak Diners Club i American Express przez trzy najbliższe lata nie będą musiały stosować limitu na interchange. To prowizja, jaką właściciele sklepów odprowadzają do banków z tytułu przyjętych płatności kartami. Prowizja ta nie może wynosić więcej niż 0,3 proc. kwoty transakcji. Limit taki wprowadziła w lutym tego roku nowelizacja polskiej ustawy o usługach płatniczych.

Przeczytaj także: Zamieszanie w sprawie regulacji rynku kart

Przepisy tej ustawy zwalniają z jego stosowania mniejsze organizacje płatnicze, takie jak Diners Club i American Express. Problem w tym jednak, że kwestię interchange reguluje także obowiązujące od czerwca unijne rozporządzenie w tej sprawie. A w myśl jego zapisów mniejsze organizacje są objęte limitem, choć znalazła się furtka w postaci okresu przejściowego. By go zastosować, rządy poszczególnych krajów muszą jednak wyraźnie zapisać to w krajowych ustawach. I stąd ten projekt.

Jeśli projekt ustawy zostanie przyjęty, zwolnienie ze stosowania limitu interchange będzie obowiązywało do 9 grudnia 2018 roku. Wydaje się jednak, że w projektowanych przepisach znalazł się błąd. W artykule 1 ustęp 2 pkt 3 znalazł się zapis, iż zwolnienia nie stosuje się, gdy udział mniejszych organizacji w krajowym rynku kart nie przekracza 3 proc. Unijne przepisy stanowią dokładnie odwrotnie.

Przeczytaj także: Za podatki zapłacisz kartą, ale nie Blikiem

Poselski projekt ustawy, który właśnie został opublikowany, to nie jedyna nowelizacja ustawy o usługach płatniczych, jaka szykuje się w najbliższym czasie. Swój projekt przygotowało również Ministerstwo Finansów.

Zawiera on kilka zmian porządkujących polskie ustawodawstwo i dostosowujących je do regulacji europejskich. Nie wiadomo jednak, czy posłowie zdążą przyjąć go przed końcem obecnej kadencji parlamentu. Dlatego narodził się pomysł by kwestię ulgi dla Diners Club i AmEx uregulować w oddzielnym prostym projekcie, który może udać się przyjąć szybciej.

Wprowadzenie okresu przejściowego dla Diners Club i American Express będzie korzystne dla banków. Będą mogły zmigrować część swoich klientów na karty tych organizacji i zarabiać na transakcjach nimi więcej, niż na transakcjach kartami MasterCarda i Visy. Pomoże to też małym organizacjom płatniczym na zwiększenie skali działania.

Przeczytaj także: Euro Bank przystąpil do systemu zastrzegania kart

Nowelizacja ustawy będzie niekorzystna dla największych organizacji płatniczych, czyli wspomnianych MasterCarda i Visy, które w jej wyniku mogą stracić część udziałów rynkowych. Dodatkowe koszty mogą też pojawić się w przypadku akceptantów, którzy za rozliczenie transakcji kartami małych organizacji będą musieli zapłacić więcej, niż za transakcje mastercardami i visami.

Jeżeli zaś chodzi o klientów, wydaje mi się, że zmiana ma charakter neutralny. No chyba, że któryś bank zdecydowałby się wydawać tylko karty mniejszych organizacji a akceptanci, ze względu na koszty, zrezygnowaliby z ich przyjmowania. Wtedy dostęp do transakcji bezgotówkowych zostałby utrudniony. Ale taka ewentualność jest raczej mało prawdopodobna.

KATEGORIA
KARTY
UDOSTĘPNIJ TEN ARTYKUŁ

Zapisz się do newslettera

Aby zapisać się do newslettera, należy podać adres e-mail i potwierdzić subskrypcję klikając w link aktywacyjny.

Nasza strona używa plików cookies. Więcej informacji znajdziesz na stronie polityka cookies